Jan Svoboda: Ve Svitavách se bude sehrávat základní sestava pro MS

Před závěrečnou přípravou na Mistrovství světa mužů 2010, která se uskuteční příští týden v naší hale proti týmu Kanady, jsme požádali trenéra mužské reprezentace Jana Svobodu o krátký rozhovor.

Jak dlouho se tým připravuje na MS a jak jste spokojen s průběhem?

10. července jsme zahájili atletickou přípravu. Od začátku srpna hrajeme přátelská útkání a turnaje (3 x Austrálie, turnaj v Polsku s Brazílií, Bulharskem a domácími, tento týden 3 x Tunisko a příští týden 3 x Kanada), všechna s účastníky Mistrovství světa. S fyzickou i herní přípravou jsme spokojeni.

S jakým kádrem přijede reprezentační tým do Svitav? Jedná se už o konečnou nominaci na MS nebo budete ještě někoho vyřazovat?

V týmu je nyní 14 hráčů: nahrávači Lukáš Ticháček a Petr Zapletal, diagonální hráči David Konečný a Jan Štokr, blokaři Aleš Holubec, Petr Konečný, Vladimír Sobotka a Jakub Veselý, smečaři Michal Hrazdíra, Ondřej Hudeček, Petr Pláteník a Jiří Popelka a libera Jiří Bence a Martin Kryštof. Po přípravných zápasech s Tuniskem bude vybráno 12 hráčů na MS v Itálii, kteří se představí ve vaší hale.

Jaké máte informace o týmu Kanady?

Kanada je v podobné situaci jako my. Je to tým, který se probojoval na Mistrovství světa ale nehraje Světovou ligu, tudíž jsou pro něj tato přípravná utkání velmi důležitá. Očekávám družstvo srovnatelné úrovně s námi. Na posledním Mistrovství světa se probojovali mezi nejlepších 12 týmů a nakonec obsadili 11. místo. Máme videozáznamy jejich červencových utkání a budeme se na ně připravovat jako na každého jiného soupeře.

Budete v zápasech s Kanadou experimentovat se sestavou nebo budou tyto zápasy zaměřeny na sehrávání základní sestavy?

Určitě na sehrávání základní sestavy.

S jakým cílem odjíždíte na šampionát?

Chceme postoupit ze skupiny (FRA, CHN, BUL), postupují první tři, čtvrtý jede domů. Lepší umístění v základní skupině zaručuje relativně přijatelnější soupeře v další rozřazovací fázi. Předpokládá se, že Bulhrasko jako aspirant na medaili skupinu vyhraje, proto pro nás budou rozhodující první dvě utkání s Francií (25. září) a Čínou (26 září).

Považujete za nevýhodu, že všichni tři soupeři v naší základní skupině hrají pravidelně Světovou ligu?

Nepovažuji to za rozhodující pro úspěch na MS, ale pravidelná konfrontace se světovou špičkou nám samozřejmě chybí.

Děkujeme za rozhovor a přejeme úspěch na MS.

© 2007-13 Luboš Branda & volejbalový oddíl TJ Svitavy

powered by Drupal - template FlorAll