Jeden bod je málo, ale soupeř byl lepší

Malé derby se sousedem v tabulce a nejbližším týmem i co do vzdálenosti měst – to byl poslední zápas v letošním roce a poslední v první polovině soutěže. Vítěz těchto utkání si udržel těsný kontakt s čelem tabulky, takže bylo o co hrát.

TJ Svitavy –TJ Sokol Česká Třebová 1:3 (21,-15,-16,-19)

Co na soupeře hrát, jsme věděli, teď šlo o to, aby družstvo přesně plnilo zadanou taktiku. V boji o přední příčky tabulky jsme nastoupili v základní sestavě Dvořáková, Benková, Horáčková, Karafiátová, Havlíková, Šimková a libero Sýkorová. Začátek prvního setu byl vyrovnaný, ve druhé půli setu přišla na podání Karafiátová a svým perfektním podáním zařídila výhru v prvním setu. To bylo z naší strany bohužel všechno. Další tři sety nás soupeř celkem jasně přehrál a byl lepší ve všech herních činnostech. Nepomohlo ani střídání a celkem důrazné připomínání některých herních činností (útočných i obranných). V tu chvíli v našem týmu nebyl schopný nikdo otočit důležité body na naši stranu. Nakonec se k soupeři přiklonilo v rozhodujících momentech i štěstí a první zápas byl ukončený.

TJ Svitavy – TJ Sokol Česká Třebová 2:3 (14,-15,20,-23,-14)

Do odpoledního zápasu jsme nastoupili s jasným cílem. K tomu, abychom uspěli, jsme potřebovali eliminovat výborný útok některých soupeřových hráček a sami zefektivnit útok a zlepšit obrannou hru jako celek. Pozměněná sestava celkem jasně vyhrála první set a do druhého setu soupeř vyměnil hráčku na postu nahrávačky a naše družstvo se s novou taktikou nemohlo dlouho srovnat. Nepomohlo ani střídání některých postů a set byl celkem jasnou záležitostí soupeře. Třetí set opět pro nás, na smeči dostala příležitost Horáčková a pomohla několika důležitými body. Ve čtvrtém setu jsme úspěšně bojovali až do konce, kde nás zradil servis a poslal nás do pátého, rozhodujícího setu. Tady se družstva střídala ve vedení až do chvíle, kdy za stavu 14:13 jsme měli mečbol a mohli utkání ukončit. Soupeř se štěstím odvrátil a po špatném příjmu a nedůrazném útoku byl konec.

Jak jsem psal v nadpisu, soupeř nebyl zase o tolik lepší, jenom nám chybělo v některých rozhodujících momentech i trocha štěstí. Asi největším problémem tentokrát byl útok po jednoduchém příjmu, tady jsme propadli. Pokud se tato činnost nedaří, družstvo ztrácí sebevědomí a není schopno utkání zvrátit. Pokud soupeř dobře čte naši hru a stačí postavit srovnaný blok, potom máme problém útok zakončit. Skončila první polovina soutěže, jsme na pátém místě. Pokud by mi to někdo řekl před sezonou, byl bych spokojený, ale teď v žádném případě ne. Družstvo odvádí výborné výkony a těším se na druhou polovinu soutěže.