Letošní úspěšná sezóna se týká také amatérského volejbalu

Renda je nepřehlédnutelná osobnost neregistrovaného volejbalového dění ve Svitavách. Jako kapitán vede svůj tým k vítězstvím nejen v městské lize, ale také v celorepublikové soutěži AVL (amatérská volejbalová liga). S manželkou Janou mají tři děti, na které už se v oddíle mooooc těšíme :-)

Jméno: René Karpeles
Družstvo: Drink Team
Post: blokař
Ročník narození: 1973
Výška: 195 cm

Jaké byly tvé volejbalové začátky?
S volejbalem jsem začal až ve svých 18. Předtím jsem do 16 let hrál basket, ale musel jsem skončit kvůli problémům s kotníky. Tehdy jsem bydlel v Lomnici nad Popelkou v Podkrkonoší. Chlapi tam hráli okres. Jednoho dne mě pozvali na volejbalový trénink a už to bylo. Volejbal si mne získal. Chlapi, co tam hráli, byli v podstatě amatéři kolem 40 let a volejbalem se víceméně bavili. Přesto jsem se od nich snažil co nejvíce naučit. Vydržel jsem to s nimi asi rok a pak už jsem hrál jenom amatérsky.

Kdy vznikl Drink Team a za jakých okolností?

Začátky jsou spojeny s MVL ve Svitavách, pro kterou tento název v podstatě vznikl a ujal se i dál. Předtím to byly názvy jako Sahara nebo Kopečkáři apod. Přesnou dobu, kdy byl poprvé tento název použit, si nepamatuji, ale tipnul bych asi rok 2002.

Drink Team hájí barvy Svitav v „neregistrované sféře“ a to velice úspěšně. V brněnské větvi AVL se dlouhodobě pohybuje v první pětce (v letošním ročníku zde hrálo 94 družstev) a pravidelně se účastní celostátního finále AVL, kde bojují nejlepší celky z jednotlivých měst, ve kterých se AVL hraje. Jak se vám dařilo letos a v jakém složení jste sezónu odehráli?
Celkem AVL hraje přes 6000 hráčů. To jde, co? Letos jsme bohužel přišli o Jardu Ovada, ale i tak jsme dokázali být třetí. V tuto chvíli je náš tým kombinací starších hráčů jako jsem já, Petr Báča (mimochodem nejstabilnější hráč Drink teamu a spoluzakladatel), dále Petr Maruš, Tonda Lamař a našeho současného mládí - Jiří Hanuš (Haťa) a Zuzka Odvárková. V neposlední řadě bych chtěl uvést Renatu Jelínkovou, která nám je již delší dobu velkou oporou. No i ty jsi s námi občas hrála. Myslím, že to bylo fajn.

A co Semtamáci, jak si vede v AVL parta kolem Jardy Hrabálka?

Jsme taková dvě spřátelená družstva. Vlastně díky Jardovi jsme začali hrát AVL. Semtamáci hrají AVL v Hradci a my v Brně. Myslím si, že jim to jde o trochu lépe než nám. Mají stabilnější tým a na rozdíl od nás trénují. Jinak máme vzájemnou bilanci teď asi vyrovnanou. Pokud to jde tak si v AVL vypomáháme.

Jak se ti líbí to systém turnaje MVL? Máš nějaké doporučení pro pořadatele?

Něco by bylo. Už jsme to s Petrem pobrali 26.4. na schůzce před ligou.

A co takhle zápas výběru Svitav versus dojíždějící, uhájili by „pořadatelé“ domácí pevnost?
Jsem přesvědčen, že ano. Domácí prostředí je domácí prostředí.

Kdo je tvůj favorit na letošního vítěze, a se kterým týmem si vždy dobře zahraješ?

Asi bych měl říct, že my, ale pokud budou Semtamáci a Litomyšl v plné sestavě, tak to bude, kdo s koho. Myslím, že by tam měly patřit i Sněženky, ale bez Jardy - nevím, nevím. Pokud jde o hru, tak si vždy dobře zahrajeme se Semtamákama a Sneženkama.

Jak by vypadala ideální šestka sestavená z účastníků MVL dle Rendy?

Promiň, ale omezím se na 4+2. Nahrávka: Pavlína Němečková, Renata Jelínková. Smeč: Jaroslav Hrabálek, Jirka Vlček. Blok: Petr Báča, možná já, případně Míla.

Tvůj největší sportovní úspěch?

První místo AVL Brno. Mám takový pocit, že jsi byla u toho.

A jak to vypadá s Janou, už se chystá na kurty s teniskama?

Ráda by. Myslím, že to zkusí, ale to víš, děti a já jí dáváme co proto.

Jaké máš jiné záliby?

Teď RODINA. A když zbude čas, tak si rád zastřílím z luku.

Jak se člověk dostane k lukostřelbě?

Byla to moje touha od malička. Až tady díky známosti s Vláďou Vlčkem (mimochodem dříve dost slušný volejbalista) jsem si pořídil vybavení a pokud zbude čas, tak si spolu zastřílíme. Vláďa je lepší. On střílí profesionálně, já jenom pro potěšení. Ale je to relax. Člověk se přitom naučí soustředění.

Oblíbená hudba, film?

V podstatě mám rád muziku jako takovou a preferuji asi RMB. Z filmů např. Matrix.

Jaké téma jsme vynechali a ty bys o něm rád pohovořil?

Myslím, že to stačí. Už jsem toho nakecal dost. Pojďme radši hrát volejbal.

Co vzkážeš fanouškům svitavského volejbalu a čtenářům oddílových webových stránek?

Jsem rád, že tady má volejbal takovou tradici a že jsou tady takoví nadšenci, kteří tomu věnují svůj volný čas. Volejbalu zdar.

 

Děkujeme za rozhovor.

 

 

 

 

 

Drink Team (Mixy 2008): zleva René Karpeles, Petr Maruš, Jaroslav Ovad, Antonín Lamař, Petr Báča, Renata Jelínková, Jana Karpelesová

 

 

 

 

 

© 2007-13 Luboš Branda & volejbalový oddíl TJ Svitavy

powered by Drupal - template FlorAll