Martin Lébl obhájil Italský pohár

V sobotu a v neděli se v hale PalaFiera Forlí odehrály zápasy italského poháru. A nejen to, uskutečnil se zde Volley Land, což je dvoudenní volejbalový maratón zápasů A1 i A2, prezentace všech klubů a setkaní ligových hráčů s dětmi a mladými talenty. Prostě velká volejbalová sláva.

V sobotu se odehrálo semifinále mezi týmy Piacenza-Macerata (1-3) a Cuneo-Trento (3:2). Do finále tedy postoupila Léblova Macerata a Pláteníkovo Cuneo. Ještě než došlo k očekávanému finále, odehrály svůj finálový match týmy A2 Latina - Gioa del Colle (3:1). Latina svého soupeře v prvních dvou setech jasně přehrála, ale ve dvou následujících se ještě strhlo drama. Nakonec se však z poháru radovalo družstvo Latiny, které zároveň vede i klasifikaci A2.

Macerata - Cuneo 3:1 (21, -15, 20, 23)

Zápas se odehrál před zaplněnou halou, do které si našlo cestu 8100 diváků, což je pro českého fanouška volejbalu něco nepředstavitelného. Skvělou atmosféru si  mohli vychutnat i dva čeští reprezentanti Martin Lébl a Petr Pláteník. První jmenovaný nastoupil v základní sestavě Maceraty, naopak Petr v prvním setu zůstal pouze na lavičce. Hned od prvních výměn byl vidět obrovský boj a bitva o každý míč. Přesto si lehký náskok vypracovala Macerata a pohodlě pak první set vyhrála. Ve druhém, ale Cuneo začalo tlačit na servisu, přehrávalo soupeře ve všech činnostech a bez sebemenších problémů získalo druhý set. Jak už je ale u silných týmů zvykem, Macerata se nevzdala a vítězství ve třetí sadě získala pro sebe. Velkou zásluhu na tom měl i Martin Lébl, který byl na bloku k nezastavení (5 bloků) a taky skákal servis!!, kterým dělal přijímačům Cunea velké potíže. Ve třetím a čtvrtém setu byl na hřišti i Petr Pláteník, který pomáhal hlavně na příjmu (67%). Na útoku to bylo horší, pouze 38% a 6 bodů. Čtvrtý set byl opět obrovskou bitvou, kterou chtělo vybojovat Cuneo a dovést zápas až do tie-breaku. A celý průběh setu tomu i napovídal. Vždy dokázalo smazat mírný náskok Maceraty a dokonce v druhém technickém time outu vedli 16:15. Nakonec ale měla Macerata pevnější nervy a smeč Seby Swiderského ukončila zápas.

Nejužitečnějším hráčem byl vyhlášen  nahrávač vítězného týmu Valerio Vermiglio. Nejvíce bodujícím hráčem byl univerzál Cunea Vladimír Nikolov (23b.). Náš Martin Lébl si z útoku připsal 8 bodů s úspěšností 73%.

Macerata tak po roce opět zvedla nad hlavu italský pohár a zajistila si účast v Lize Mistrů  pro příští rok. Závěrečného ceremoniálu se dokonce zúčastnila i Natálka Léblová, kterou Martin hrdě držel v náručí a nutno podotknout, že nebyla jediným dítkem na podiu, stejného privilegia se dostalo i synkovi Valeria Vermiglia.