Muži: třetí místo na turnaji v Brandýse

Po přípravném utkání s dorostem České Třebové, které jsme vyhráli 4:0 (21, 19, 21, 20), pokračovala příprava mužů na jarní část KP II v sobotu 12. dubna turnajem v Brandýse nad Orlicí.

Jelikož se Zdenál a Melis museli brzo ráno ještě věnovat pracovním povinnostem, odjížděli jsme do Brandýsa pouze v šesti lidech, téměř v dorostenecké sestavě. V té jsme i nastoupili do prvního utkání proti tradičnímu rivalovi z Lanškrouna. S liberem na postu středního blokaře (Máza) a zraněným nahrávačem (Bury) jsme celkem jednoznačně prohráli.

Těsně před druhým zápasem proti Chocni A dorazili Melis se Zdenálem. Nestihli se ale včas rozcvičit, a tak jsme začali opět na nahrávce s Burym. Choceň (4. místo v KP I) nás evidentně podcenila, takže se úvod utkání nesl ve znamení naší výrazné převahy. Ve střední fázi ale začal soupeř dotahovat, proto zraněného Buryho přece jen vystřídal již rozcvičený Melis. Za stavu 19:15 (hrálo se do dvaceti bodů a set mohl skončit rozdílem jednoho bodu) přišla studená sprcha. Sérií našich útoků do autu jsme umožnili Chocni dotáhnout na 19:19 a poslední náš útok soupeř zablokoval.

Neuvěřitelně smolná koncovka nás ale nepoložila a druhý set jsme soupeře jasně přehráli. Bohužel v úvodu tie-breaku přišla další šňůra choceňských bodů, a tak jsme prohrávali 0:4. Po celou zkrácenou hru jsme se nevymanili z tlaku a zaslouženě ji prohráli.

Zápas s Chocní byl jednoznačně sportovně nejhodnotnějším utkáním dne, bohužel se špatným koncem pro nás.

V posledním zápase nás čekal Sokol Choceň, který hraje severní skupinu KP II Pardubického kraje a po polovině soutěže je na 4. místě. Družstvo má jednoho dominantního útočníka a nahrávače, který velice rád umísťuje míč na druhou přes síť do středu soupeřova pole. Tyto dvě charakteristiky jsme si oscoutovali při předcházejícím utkání, takže jsme šli do souboje takticky připraveni.

Přestože jsme opět umožnili choceňským sokolům v každém setu sérii čtyř až pěti bodů, bylo celé utkání v naší režii a po zásluze jsme zvítězili.

Výsledky:

TJ Svitavy - VK Lanškroun 0:2 (-14, -11)
TJ Svitavy - VK Spartak Choceň 1:2 (-19, 15, -8)
TJ Svitavy - Sokol Choceň 2:0 (17, 18)

Pořadí: 1. VK Spartak Choceň, 2. VK Lanškroun, 3. TJ Svitavy, 4. Sokol Choceň

Sestava TJ Svitavy: Melis, Pipin, Kloby, Onďas, Dolík, Zdenál, libero Máza - Bury, vedoucí družstva Elvis.

Postřehy z turnaje:

• Bez tvůrce hry Melise jsme poloviční; s ním se můžeme směle měřit i s družstvy z vyšší soutěže.
  • Onďas (17 let) - pokud má den - je na účku už velice solidní bijec. S lepší organizací svého času a tím pádem s lepší tréninkovou docházkou bude jeho výkonnost ještě stoupat.
  • Oba naši smečaři (libero - sebe - hodnotit nebudu) již dorostili a tým se může o jejich přihrávku opřít. Škoda nedokonalé techniky příjmu obouruč spodem u Dolíka - tam bychom měli ještě zapracovat. Naproti tomu Pipinova technika je excelentní - snad je to i pozůstatek naší (Pipin, Máza) účasti na Haníkově přijímačském kempu v Rychnově nad Kněžnou v roce 2003.
  • Razantnost Klobyho servisu je na úrovni dívčí přípravky.
  • Nevyhnuly se nám osudné série chyb, které rozhodly utkání s Chocní. To je významné varování před začátkem soutěže. Stále se projevuje, že útok našeho týmu realizují dorostenci nebo loňští dorostenci, kteří navíc z důvodu studia na VŠ nemají pravidelnou tréninkovou zátěž. Zvláště v mužském volejbale nevídaná série šesti soupeřových bodů v koncovce prvního setu s Chocní je na zamyšlení.
  • Další hráči dorostu, kteří by se mohli zapojit do družstva mužů, nemají dostatek ctižádosti a odvahy a na sraz před odjezdem na turnaj se z různých důvodů nedostavili, přestože byli pozváni.