Pláteníkovo Cuneo do čela A1

V sobotní předehrávce 18. kola italské A1 se před televizními kamerami odehrál zápas Cunea s Veronou. Byl to zápas o možné první místo v tabulce pro Cuneo a také o důležité body pro postup do play-off pro Veronu. Zápas vyhrálo domácí Cuneo 3:1(-22, 19, 18, 21). První set ale naznačoval něco jiného. Verona na svého soupeře doslova vlétla a přehrála ve všech herních situacích. Do základu nastoupil opět  Petr Pláteník, ale hned po prvním setu byl střídán, i když jeho statistiky byly pozitivní (příjem 67%, útok 67%). Bohužel dostal jen 3 nahrávky a celkový bodový zisk byl jen 2 body. Naopak dařilo se bulharskému univerzálovi Nikolovovi (24 bodů) a standardně také Wajsmansovi (16 bodů), který byl vyhlášen nejlepším hráčem 1. poloviny základní části - z 13 zápasů získal titul MVP šestkrát!!

I Macerata sehrála svůj domácí zápas proti Trentu před televizními kamerami a nabídla divákům skvělý volejbal. Macerata porazila Trento 3:0 (35, 27, 19). Jak už „čísla“ napovídají byl to velmi vyrovnaný zápas, především v prvních dvou setech. Hned od prvních výměn byl na hřišti Martin Lébl, který již překonal bolest zad a nakonec si do osobních statistik připsal  10 bodů. Zpočátku, ale byli více vidět hráči Trenta, kteří v koncovce 1. setu vedli už 20:16, ale když Macerata dvakrát zablokovala univerzála hostí Vissotta, hra se ihned vyrovnala a rozhodl až 76. míč. Podobný průběh měl i set druhý, který se rozhodl až ve vypjaté koncovce, kdy byli opět šťastnější domácí, které k výhře hnalo 2400 diváků. Ve 3. setu už domácí jasně kralovali a Trento se už nezmohlo na žádný odpor. V dresu domácích byl nejužitnějším hráčem univerzál Omrcen a mladý italský smečař Martino (účastník OH 2008). Macerata je tak spolu s Trentem na 2-3. místě v tabulce.

Na půdu poslední Padovy zavítal tým Perugie, který se veze na vítězné vlně. A tento trend potvrdil i v Padově, kde zvítězil 3:1 (26, -18, 19, 23) a celkově je to jeho 5. vítězství v řadě. Všichni očekávali snadné vítězství, ale podle slov Jana Štokra jsou právě zápasy s posledními vždycky nevyzpytatelné. To dokázal hned 1. set, který rozhodla až koncovka. Ve 2. setu pak dominovali domácí, ale 3. a 4. set si už hosté pohlídali. Nutno podotknout, že hlavně zásluhou Jana Štokra, který „nabouchal“ 27 bodů s úspěšností 75% na útoku, což je u univerzála nezvykle vysoké číslo. V posledních zápasech je spolupráce mezi ním a nahrávačem Sintinim téměř bezchybná. Za tým Padovy nenastoupil do základu Jirka Král, pouze střídal a to na servis.

Také Treviso se zdá se začíná zvedat, když porazil tým Martiny Francy 3:1 (-23, 18, 23, 22). Touto výhrou si upevnilo 7. místo v klasifikaci a získal důležité body v boji o play-off. Treviso spoléhá hlavně na svou dvojici blokařů Brazilce Gustava a Němce Hubnera, kteří dohromady udělali 28 bodů, na útoku podporovaných Cisollou a Feiem, výborně přihrávajícím smečařem Papim a které všechny diriguje nahrávač Ricardo. Martině France nepomohl ani Frantz Granvorka, francouzský smečař, který se vrátil po vleklém zranění lýtka.

Před skoro 3500 diváky sehrála svůj domácí zápas Modena s Piacenzou 1:3 (20, -20, 21, -21). Modena udělala některé změny v sestavě, např. na místě libera nastoupil smečař Casoli a po prvním setu, to vypadalo jako dobrý tah, ale v dalším průběhu zápasu však ani toto nestačilo. Trenér hostí ve 2. setu vrátil do základu nahrávače Meoniho a smečaře Marshalla a Piacenza si tak v následujících setech v poklidu dokráčela pro celkové vítězství. Celý zápas odehrál i Michal Rak, který zaznamenal 8 bodů.

Forlí - Montichiari 2:3 (-15, 22, -23, 16, -12). Tento tie-breakový výsledek nikdo nečekal, spíše se předpokládala hladká výhra Montichiari. Ale jak už bylo výše zmíněno, s posledními týmy je to vždy nevyzpytatelné. A přesvědčil se o tom i tým Montichiari. Ten, ale nakonec potvrdil pozici silnějšího a k výhře mu pomohlo i 27 bodů univerzála Gavotta a 22 bodů holandského smečaře Horstinka. Naopak nejužitečnějším hráčem domácích byl s 23 body smečař Molteni, který byl také vyhlášen MVP zápasu.

Posledním zápasem byla pondělní dohrávka kola a to opět před kamerami italské televize SKY Sport, kdy se střetlo Vibo Valentia a Pineto. Výsledek 3:2 (20, 20, -16, -23, 12). Vibo na domácí palubovce toužilo po vítězství, protože nevyhrálo už od 21. prosince a hned od prvních výměn si šlo jasně za svým cílem. Na útoku byl nezadržitelný Simeonov, dále pak smečař z Dominikánské republiky Contreras (vyhlášen MVP) a venezuelský smečař Diaz. Pineto se ale nevzdalo a ve 3. setu se  pořádně rozehrál univerzál hostí Rodrigo Pinto, který vévodí i statistikám nejvíce bodujících hráčů ligy (Jan Štokr je 5.) a další brazilský smečař Cleber. Vibo ovšem využilo domácího prostředí a nakonec celý zápas vyhrálo a do tabulky si připsalo 2 body, Pineto bod jeden.