Poprvé v sezoně doma plný bodový zisk a navíc perfektní výkon

V sobotu 16.1.2016 nás čekal nepříjemný soupeř z Brna, kde v prvním dvojutkání jsme odešli hlavně na příjmu podání. Doma to bylo úplně o něčem jiném.

TJ Svitavy - TJ Sokol Brno-Juliánov 3:0 (23,24,21)

Před sestavou jsme řešili problém na klíčovém postu nahrávačky. Dvořáková se v týdnu potýkala s virózou, druhá nahrávačka Odvárková byla pracovně mimo město a tak poslední trénink na nahrávce jsme zkoušeli libero Bláhovou. Nakonec z toho vyšla základní sestava Dvořáková, Maděrová, Pachovská, Šařecová, Horáčková, Kroulíková a na liberu nově a poprvé v sezoně Svobodová, z důvodu nutnosti řešit případnou náhradu nahrávačky právě Bláhovou.

Začátek zápasu nasvědčoval tomu, že utkání bude úplně jiné než to na půdě soupeře. Hráčky plnily příkazy v obranné hře, přidaly perfektní bloky a dařilo se i na útoku. I když výsledky jednotlivých setů tomu neodpovídají, naše převaha byla zřetelná, soupeři se podařilo docílit několika vícebodových sérií a tím zmírnit i celkový rozdíl v konečném výsledku jednotlivých setů. Parádně odehraný první zápas.

TJ Svitavy - TJ Sokol Brno-Juliánov 3:1 (22,10,-17,20)

S nástupem do druhého utkání se otevřela otázka, zda dokážeme poprvé v sezoně plně bodovat nebo se necháme zatlačit do defenzivy a druhý zápas nedotáhneme do konce jako v minulých kolech na domácí půdě. Stejná zahajovací sestava, ovšem s úplně jiným začátkem (1:8, 3:11), postupně nervozní výkon, ztráta sebedůvěry, koukání do země. Prostě v tu chvíli si hráčky na hřišti neuvědomovaly, že musí hrát a zápas si vyhrát samy. Sestavou se zamíchalo, na nahrávku přišla Bláhová, útok posílila Karafiátová a hlavně tyto dvě hráčky zvrátily průběh setu a nedaly nejmenší šanci soupeři tento set uhrát.

Ve stejné sestavě, s tím, že již od začátku druhého setu nedaly soupeři sebemenší šanci na obrat, vyhrály i druhý set. V těchto momentech z naší strany až neskutečný volejbal a soupeř působil značně odevzdaným dojmem. Třetí set se soupeři podařilo uhrát několik míčů, získat rozhodující náskok a ten si udržel až do konce setu. Jedním z důvodů byla vynucená změna na bloku v našem družstvu a chvíli trvalo, než se hráčky daly dohromady. Opět se zamíchalo se sestavou, přišla zpět nahrávačka Dvořáková a družstvo další set vyhrálo a tím i celý zápas.

Konečně i druhý zápas dotažený do konce. Výměna na postu libera (Svobodová za Bláhovou) byla prospěšná, družstvo působí v obranné hře klidněji, ale na potvrzení úspěšnosti Svobodové je potřeba ještě alespoň jeden víkend, kdy snad již nebude tolik bojovat s nervozitou. Překvapením byl výkon Bláhové v roli nahrávačky, kdy spolu s Karafiátovou dokázaly obrátit začátek druhého utkání v náš prospěch. Přínosem v tu chvíli bylo i jejich podání, se kterým se soupeř jen velice těžko vyrovnával.

Po tápání na začátku sezony začíná na bloku odvádět výbornou práci Maděrová, na postu univerzálního hráče i Kroulíková. Ostatní začínají svůj výkon stabilizovat, důležité je i zapojení střídajících hráček, které pomohly ve chvílích, kdy se tak úplně nedařilo. Asi nejdůležitějším poznatkem je snaha celého kolektivu omezit vlastní chyby, prostě vydařený víkend. Tak a teď to všechno jenom potvrzovat dál. A ještě něco, pochvala fanouškům za doopravdy „domácí“ prostředí.