Tabata

Tabata je jméno jednoho japonského vědce, který objevil tento zajímavý způsob, jak zvětšit anaerobní i aerobní kondici současně. Je to jeden z těch podivných tréninků, které vypadají, že jsou určeny pro všechny sportovce: pro cyklisty, skateboardisty, olympijské liftery anebo pro někoho, kdo se chce rychle zbavit tuku (tato část se týká autora tohoto článku).

Tato tréninková metoda je tak jednoduchá, ale zároveň tak neuvěřitelně těžká, že ti, kdo ji vyzkoušejí, potvrzují její výjimečnost, ale pak už nikdy nechtějí ani vyslovit její název. Co je to? Je to jednoduché: určete si jeden cvik a odcvičte ho následujícím způsobem: 1, po dvacet sekund odcvičte co nejvíc opakování, co dokážete 2, odpočiňte si na 10 sekund 3, opakujte ještě sedmkrát To je ono! A po čtyřech minutách máte hotovo. Potom si asi budete muset otřít obličej, protože padnete na podlahu. Jenomže kondiční trenér vám oznámí, že máte minutu pauzu a vše se bude ještě 3x celé opakovat. Dlouhých 18 minut, 13 hráčů, 4 trenéři v pozici trénujících a Martin Volf jako velitel naší kondice pro příští sezónu. Ano, začala fyzická příprava...

Teorie mluví o přechodném období. My jej už osmým rokem vyplňujeme městskou ligou a boxerským tréninkem. Starší žáci, kadeti a junioři. Vážení před tréninkem, švihadla, postřehová cvičení, technika úderu, intervalově na pytle a ten výmysl toho japonskýho medika na závěr. Přežil jsem. Ještě, že mě nikdo nenatáčel. Kluci perfektní. Dobrá práce. V pondělí zase.

© 2007-13 Luboš Branda & volejbalový oddíl TJ Svitavy

powered by Drupal - template FlorAll