Trento střídá Maceratu v čele italské A1

V sobotu bylo odehráno 15. kolo italské série A1 a některé výsledky byly opět velmi překvapivé. Všichni se shodnou na tom, že liga je letos nezvykle vyrovnaná, ačkoli se to na první pohled možná nezdá. Například vedoucí Macerata prohrála 1:3 s Martinou Francou, která je až na 11. místě. Je s podivem, že zápas nedokázala dotáhnout do tie-breaku, když domácí tým ve 3.setu deklasovala 25:7. Martina Franca však předvedla koncentrovaný výkon a k jejímu vítězství přispěl i pěti esy reprezentační blokař Luigi Mastrangelo (mimochodem zde v Itálii považován za jednoho z nejvíce sexy sportovců). Martin Lébl do zápasu příliš nezasáhl, ve 2. setu byl střídán a připsal si pouze 1 bod z útoku. V základu nastoupil i mladý Holanďan Jan Snipe, ten byl ale v zápětí vystřídán Sebastianem Swiderskim, který se do základu vrátil po zranění. Bohužel ani on porážku neodvrátil.

Dalším zajímavým výsledkem byla prohra Trevisa s týmem Forlí, které okupuje předposlední příčku. Treviso sice hrálo se svými největšími oporami a to Feiem a Cisollou, kteří dohromady zaznamenali 31 bodů, 6ti bloky se blýskl i Brazilec Gustavo, ale ani tyto výkony Trevisu nepomohly a celkově  prohrálo 1:3. Vedení Trevisa už v prosinci vyměnilo trenéra a tým teď vede zkušený Pupo Dall´Olio, ale ani toto zdá se nepomáhá a tak hráčům byly odebrány 2% z každého platu.

Ostatní výsledky se daly víceméně očekávat. Velký souboj se čekal mezi Perugií a Montichiari, ale Perugia povzbuzena výhrou proti Martině France nedala Montichiari žádnou šanci, i když ve třetím setu už vedla 20:14, i přesto domácí dokázali set ještě zdramatizovat, ale Perugia ho nakonec vyhrála 25:23 a celkově 3:0. Jan Štokr si připsal 13 bodů a jeho kolegové smečaři Vujevič se Savanim (MVP) shodně po 12ti bodech. Perugia tak zareagovala nejlepším možným způsobem na předzápasový komentář Itala Paparoniho, který řekl, že v Perugii minule prohráli proto, že hráli bez něj (byl zraněn), ale jak je vidět, velké sebevědomí mu bohužel moc nepomohlo.

Také Vibo Valentia toužilo doma po vítězství, ale proti silné Piacenze, kde řádí Ital Zlatanov a Kubánec Marshall nemělo téměř žádnou šanci. Dokázalo ukořistit pouze jeden set a celkově tedy prohrálo 1:3. V dresu Piacenzy si připsal 9 bodů i náš Michal Rak.

Dalším český zástupce, který se radoval z výhry svého týmu, byl Petr Pláteník, jehož Cuneo porazilo Pineto 3:1 a posunulo se již na 3. místo v tabulce. S příchodem Petra do základní sestavy to Cuneu začalo parádně šlapat a dýchá na záda Maceratě i Trentu. Petr byl nejvytíženějším hráčem na přihrávce, kdy na něj šlo 35 servisů, ale on si s tím poradil bravurně a to s 66% úspěšností. K tomu ještě přidal 11 bodů z útoku.

Posledním českým zástupcem, který se zapojil do bojů o ligové body byl Jiří Král. Své osobní statistiky si vylepšil devíti body, z toho 3 byly z podání. Jeho tým, ale prohrál s Modenou 3:1. Modena sice stále podává nevyrovnané výkony a stále se nemůže spolehnout na svého ústředního smečaře Brazilce Murila, který se potýká se zraněním, na poslední Padovu to ovšem stačilo.

Úplně posledním výsledkem sobotního večera byla hladká výhra 3:0 Trenta nad Veronou, která posunula Trento do čela italské ligy. Verona vzdorovala pouze ve 3. setu, kdy už byli na hřišti nahravač Dehne, který střídal jedničku Sottileho a univerzál Andrea Semenzato, který nahradil Michala Laska (Ital s polskými rodiči). V dresu Trenta zazářil Polák Michal Winiarski, který si připsal 5 es, celkově 16 bodů a úspěšnost na útoku 71%. Michala jsme mohli vidět hrát i před lety v ČR ještě jako kadeta a to na ME kadetů v Liberci 2001, kde skončil se svým týmem stříbrný za vítěznými Rusy.