"Trénuj, jako když hraješ!"

Vzhledem k absolvované úrovni soutěží v mládežnických kategorií se jedná v současnosti o nejzkušenějšího svitavského volejbalistu. V letošní sezóně naskočil do rozjíždějící se mašiny, která i v té příští pojede podle jízdního řádu KP I také díky volejbalovému umění tohoto muže.

Jméno: Kuba Černý
Družstvo: muži
Post: smečař
Ročník narození: 1988
Výška: 190 cm

Jaké byly tvé volejbalové začátky (kdy, kde, trenér)?

S volejbalem jsem začal stejně jako většina mých vrstevníků v družstvu mužů v roce 1999. Tehdy nás trénoval kvartet ve složení Máza, Melis, Koudy a Marťas. Díky jejich nadšení a zkušenostem jsme získali dobré volejbalové základy, na kterých nyní můžeme stavět a těžit z nich.

Vývoj volejbalové osobnosti vzhledem k postům (co nejoblíbenější)?
Za tu krátkou dobu, co hraju volejbal, jsem prošel všemi posty :-). V mladších žácích jsem hrál ve Svitavách nahrávače a poté blokaře. Když jsem přešel do Příbrami, tak jsem hrál buď na smeči nebo na účku. Svoji poslední sezonu jsem strávil v juniorech na liberu (patřil jsem mezi menší hráče a navíc jsem začal mít problémy s ramenem). Každá pozice má něco do sebe, ale nejvíc mě baví post přihrávajícího smečaře.

Tvůj největší sportovní úspěch?
1.místo v KP mladších žáků (Svitavy). Od srpna roku 2003 jsem začal hrát v Příbrami, kde jsem hrál čtyři sezóny. První sezónu za družstvo starších žáků( 5. místo na MČR), za družstvo kadetů (tam jsme spadli:-( ) a zároveň jsem byl v týmu KCM (tady kluci skončili, tuším, na 4. místě - já jsem se nezúčastnil z důvodu hospitalizace:-( . Druhou sezonu jsem hrál krajský přebor kadetů (vyhráli jsme ho a pak jsme se dostali přes baráž opět do extraligy:-) ), zároveň jsem jezdil s juniorama na exraligu (to bylo spíš jen na kukačku:-), třetí sezónu jsem hrál extraligu kadetů (7. místo) a zároveň jsem hrál extraligu juniorů (2. místo), poslední sezónu jsem hrál už jenom za juniory (2.místo). Také jsme sjeli spoustu různých turnajů v rámci letní přípravy, ale nejlepší turnaj byl mezinárodní turnaj v Brandýse nad Labem, kde jsme skončili druzí.

Nejdůležitější osoba na hřišti obecně?

Určitě je to hráč, který umí zahrát těžké balony i v době, kdy se družstvu nedaří a tím strhne ostatní k lepším výkonům.

Kdo z oddílu (celého - nejen tvoje družstvo) se ti v současnosti herně nejvíce líbí?
V dnešním volejbale rozhoduje hlavně servis a příjem, a proto bych rád zmínil Mázu, protože na jeho příjmu můžeme stavět. Taky jsem hrál jednu sezonu na liberu a vím, že je na tento post vyvíjen velký tlak. Dále bych chtěl zmínit Dolíka, který se za dobu, co jsem byl v Příbrami, zlepšil nejvíc ze všech.

Co bys označil za svoji největší přednost a naopak slabinu?

Přednosti? Tak ty by asi měli hodnotit ostatní :-). Ale kdybych měl přeci jenom nějakou vybrat, tak asi návyky a čtení hry. No a slabiny :-)? Poslední dobou moc nestíhám tréninky a občas trochu hořím na příjmu :-(.

Co ty a smečovaný servis?
Mám ho rád a snažím se ho aplikovat už od žáků. Poslední dobou dávám spíše plachtu, protože šetřím již zmiňované rameno. Doufám, že ho dám časem dokupy a vrátím se do starých kolejí :-).

Jaké tréninkové cvičení tě nejvíce baví a které bys nejradši úplně zrušil?
Mám rád všechna cvičení, protože každé má svůj účel. Jinak nemám rád, když všichni nemakají naplno. V tomto případě se řídím jedním z bodů „volejbalového desatera“ Petra Judy: „ Trénuj, jako když hraješ!“

JINÉ

Oblíbená hudba?
Nemám vyhraněný hudební styl. Poslouchám takřka všechno kromě dechovky :-). I když třeba na plese jí také nepohrdnu.

Jaký se ti líbí kluci/holky?
Samozřejmě se mi líbí holky :-). Nepreferuju konkrétní typ holek. Prostě mě musí nějakým způsobem zaujmout.

Provozuješ i jinou sportovní činnost než volejbal (jakou)?

Mám rád téměř všechny sporty. Rád lyžuju, jezdím na kole, občas si zajdu zaplavat a poslední dobou jsem propadl squahi :-). Dokonce jsem se v lednu přihlásil do Vysokoškolské squashové ligy, a je to docela sranda. Nevím, jestli se to dá nazvat sportem, ale ještě chodím s kamarády na čundry a jezdím na vodu. Zkrátka objevuju nová sportovní odvětví, na která jsem dřív neměl kvůli volejbalu čas :-).

Co na sebe prozradíš ze soukromí (rodina, práce…)?
Myslím, že jsem toho o sobě napsal ažaž :-).

OTÁZKY JEN PRO TEBE

Jak ses do Příbrami dostal, jak přestup proběhl z hlediska 
vzdělání a jak k přestupu přistoupili rodiče?

Vždycky jsem měl sen dělat vrcholový sport. Do Příbrami jsem se dostal tak, že mě vzal Máza na školení o blokování do Brandýsa nad Labem, které vedl pan Haník. Jako figuranty tam měl kluky z příbramských kadetů. Nadchlo mě, jak jsou sehraní a jaké mají návyky, a tak jsem si řekl, že bych to mohl zkusit. Sehnal jsem si kontakt na příbramského manažera a domluvili jsme se na termínu schůzky.
Když jsem přijel, tak proběhly „talentové zkoušky“ na tréninku extraligových mužů, kde si mě trenér Zach zhodnotil. Vše proběhlo dobře a přestupu takřka nic nebránilo.
Jako střední školu jsem chtěl studovat gymnázium, takže z hlediska vzdělání vše proběhlo bez problémů. Nešlo sice o sportovní školu, ale měl jsem štěstí, že se naše třída skládala skoro jen ze sportovců a navíc jsme měli třídního učitele, který dřív trénoval volejbal, takže to bylo v pohodě i ohledně omluvenek a podobně :-).
Jak k přestupu přistoupili rodiče? Neskutečným způsobem mě ve všem podporovali, za což bych jim chtěl moc poděkovat, protože to pro mě bylo zpočátku dost náročné.

Studuješ na Mendelově univerzitě v Brně, obor lesnictví. Zda-lipak 
se při zkouškách či seminárkách odkazuješ na toho výborného studenta 
Michala Pernicu (kdo nevíte - Koudy, kdo ještě pořád nevíte, tak 
bývalý svitavský volejbalista) jako svého kamaráda, rodáka a 
trenéra...?
Kdepak. S Koudym jsem se neviděl už asi 5 let:-(. Doufám, že se spolu uvidíme za týden na čarodějnicích, nebo v létě v Hošťálkové, kam se strašně moc těším:-).


S vizáží Dylena z Beverly musíš mít u holek úspěch :-) Čím tě něžné 
pohlaví vždycky zaujme a naopak, co tě vždycky odradí?

Tohle přirovnání mě vážně pobavilo:-). Na holce mě vždy zaujme, když dělá nějaký sport a má charisma. Zaručeně mě odradí, když vidím hezkou holku s cigaretou.

Prozradils na sebe, že máš rád čundry. Kde se ti líbilo na cestách 
nejvíce a kam se chystáš letos?


Hrozně se mi líbí hory, především Jeseníky a Šumava. Letos bych se rád vydal na hřebenový pochod přes Jeseníky. Ze zahraničí by mě lákalo Rumunsko;-).

Jaké téma jsme vynechali a ty bys o něm rád pohovořil?
Témat a různých historek by bylo dost, ale myslím, že jsem se rozepsal víc než dost :-)

Co vzkážeš fanouškům svitavského volejbalu a čtenářům oddílových webových stránek?
Fanouškům bych chtěl strašně moc poděkovat za skvělou kulisu při našich zápasech a čtenáře webu bych rád pozval na příští sezonu na volejbalová kolbiště :-).

 

Děkujeme za rozhovor. V příštím "čarodejnickém" vydání se rozpovídá Iveta Špačková.

Pavlína

 

Kuba na servise

 

Kuba útočí

 

Kuba při obraně v poli

 

V dresu Příbrami jako libero při finále extraligy juniorů 2006/2007 proti Brnu.

© 2007-13 Luboš Branda & volejbalový oddíl TJ Svitavy

powered by Drupal - template FlorAll