Vzpomínka na Zdeňka Michálka

Vzpomínka na přítele, kamaráda a skvělého člověka pana Zdeňka Michálka, který nás opustil 8. července 2019.

Zdeněk se po celou dobu pracovní činnosti věnoval výrobě a úpravě textilu. Po sloučení malých svitavských továren a odchodu německých vlastníků, byl v roce 1949 spoluzakladatelem národního podniku Vigona, ve kterém pracoval až do odchodu do důchodu. Zde vykonával postupně mnoho řídících funkcí a v letech 1992 – 1995 byl statutárním zástupcem firmy.

Většina z nás, zejména starších, jsme jej znali jako aktivního, úporného sportovce, který hrál fotbal, v zimě hokej a hlavně volejbal, dříve odbíjenou.

V letech 1958 a 1959 byl u založení tehdy tří sportovních tělovýchovných jednot – Jiskra (Vigona + Svitap), Spartak (TOS) a Slavoj (Tabačka a další menší podniky).

Zdeněk byl spoluzakladatelem oddílu odbíjené v roce 1948. Činnost oddílu se od začátku odehrávala v současném areálu za Národním domem. Pouze v padesátých letech se na dvě sezóny volejbal přesunul na škvárové hřiště na Leninově ulici, nyní U Stadionu, v prostoru současného parkoviště. V zimě se zde hrál hokej, v létě volejbal. Protože ale byla Leninova ulice větrnou horou, rychle se volejbal vrátil zpět za Národní dům.

Po vzniku družstva mužů byl tehdy kapitánem družstva Václav Zrůstek a tým mimo Zdeňka tvořili hráči – Mojmír Ševčík, František Vymětal, Zdeněk Keprta, Josef Franze, Petr Stejskal, František Novák a další.  Družstvo se pravidelně zúčastňovalo krajských soutěží a turnajů. Po roce 1960 parta z pracovních a osobních důvodů činnost ukončila.

Po příchodu nové hráčské generace se Zdeněk ještě po několik sezón podílel na činnosti oddílu, pomáhal i jako hráč. Protože jeho žena Vilma byla také aktivní volejbalistkou, hráčkou druholigového svitavského týmu, pomáhal zajišťovat i jejich činnost.

V červnu loňského roku s námi ješťě Zdeněk oslavil 70. výročí založení oddílu.

                                                                         za volejbalový oddíl TJ Svitavy Petr Lána

Sestava Svitav v Krajském přeboru. Horní řada: Zdeněk Michálek, Jiří Lidmila, Karel Klinger, Jan Chaloupka, Petr Lána, dole Norbert Eigel.

 

KP 1. třídy, sestava Svitav zleva: Karel Klinger, František Víšek, Jan Linhart (č. 3), Petr Lána, Zdeněk Michálek (zády č. 10), Eduard Křička, Jiří Lidmila (č. 7).

 

Veteránský stůl během turnaje generací 2. června 2018, zleva Jiří Janíček, Karel Žatečka, ??? Pešl, Jan Chaloupka, Petr Lána, Karel Klinger, Zdeněk Žižka a úplně vpravo dole Zdeněk Michálek.

 

© 2007-21 Volejbalový oddíl TJ Svitavy & Luboš Branda

powered by Drupal - template FlorAll