Ženy "A": Dvě vítězství = povzbuzení v úvodu sezóny

Tak jsme v sobotu rozjely další sezónu v 2. lize, na úvod v domácí hale, s téměř neznámými soupeřkami - Jiskrou Havlíčkův Brod. Trošku jsme se přece ale mohly navzájem „obhlídnout“ na našem turnaji v září. Tak jsme vytušily největší zbraně: útočný servis (většinou skákaný), šikovná nahrávačka (nahrávala ve výskoku a hru neustále zrychlovala) a přinejmenším dvě výborné smečařky (bouchačky). Ale znáte to. Turnaj je turnaj a mistráky jsou mistráky.

TJ Svitavy - Jiskra Havlíčkův Brod   3 : 0 (16,16,23); 3 : 1 (20,22,-15,22)

1. utkání: Soupeřky začaly bez chyb a ujaly se vedení 6 : 3. Dobře umístěným servisem a dvěma bloky jsme naštěstí stav rychle srovnaly a dostaly se tzv. do hry. Za stavu 10 : 10 jsme se pětibodovou šňůrou utrhly a získaly rozhodující náskok. Na servisu v tu chvíli „úřadovala“ K. Bláhová, útok soupeřek likvidovaly blokem K. Sezemská s R. Jelínkovou (15 : 10). Soupeřky ještě získaly několik bodů, ale všechny z našich chyb (zkažené útoky, servis, chyby v obraně). V závěru setu se nám podařila dokonce šestibodová šňůra – výborně podávala R. Jelínková, útok obstaraly po nahrávkách R. Odvárkové K. Bláhová a O. Pachovská. Ani začátek druhého setu se nám nevydařil. Po chybách na příjmu i v útoku jsme prohrávaly 7 : 10. Obrat zařídily v tu chvíli především V. Svobodová výbornou hrou v obraně (libero - napoprvé se uvedla dobře!) a na smeči K. Bláhová (17 : 14). Havlíčkobrodské volejbalistky udělaly v koncovce několik doslova školáckých chyb a set nám tak doslova nabídly. Nejvyrovnanější byl poslední set. Na začátku jsme se ukolíbaly vidinou jistého vítězství, a to je vždycky špatně. Hra bez útoku nemohla mít úspěch - prohrávaly jsme 1 : 4. Pak zaútočila servisem J. Bláhová, soupeřky měly potíže s přihrávkou, nemohly zrychlovat útok a smeče z vysokých nahrávek jsme úspěšně blokovaly (10 : 6). Náskok jsme zvýšily až na 19 : 12, 21 : 16, ale nesoustředěností a vlastními chybami jsme ho promarnily – 23 : 23. Vítěznou koncovku zařídily R. Jelínková přesným lobem a K. Sezemská ulívkou.

Závěr: Byly jsme lepší, vyhrály jsme zaslouženě a s převahou. Útočily jsme servisem, nahrávačka soupeřek to neměla jednoduché, smečařky se těžko prosazovaly. Měly jsme dobrý příjem, útočily jsme častěji než jindy z „handy“ (za hlavou), ale velmi málo středem sítě. Soupeřky to brzy poznaly, takže naše smečařky měly na hlavním kůlu proti sobě téměř vždy kompaktní dvojblok. Sestava: R. Odvárková (N), R. Jelínková a K. Bláhová (S), K. Sezemská a O. Pachovská (B), J. Bláhová (U), V. Svobodová (L).

2. utkání: „Něco“ lítalo ve vzduchu a zdravotní potíže doběhly hned tři hráčky. Zahájily jsme s obměněnou sestavou – K. Bláhová zaskočila za sestru na účku, na smeči se poprvé představila M. Frohdeová. Do stavu 8 : 8 byla hra vyrovnaná, dvěma esy nás pak do vedení poslala O. Pachovská. Soupeřky se však nechtěly vzdát, zlepšily přihrávku (nebo my jsme na podání polevily?) a k výbornému výkonu se jim rozehrála dvojice A. Výborná (N, č. 1) a B. Fialová (S, č. 4) - až do konce utkání zařídily svému družstvu většinu získaných bodů. V koncovce setu jsme zabraly, dobře útočily a využily jsme nevynucených chyb soupeřek (25 : 20). Ani ve druhém setu se nám nedařilo zablokovat smečařku Fialovou – složila z hlavního kůlu všechny míče, které dostala. V koncovce jsme promarnily čtyřbodový náskok (22 : 18), ale vítězství jsme nakonec obětavou hrou v obraně strhly na svoji stranu. Třetí set bych nejraději z hlavy vymazala, na palubovce bylo v podstatě jedno družstvo – soupeřky. Hrály zcela bez chyb a těžily z těch naších – na příjmu, v útoku, v obraně v poli. Navíc jsme nehrály dobře ani takticky – míče z naší strany směřovaly na jejich nejlepší hráčky. V mžiku jsme prohrávaly 2 : 11, 7 : 13, 12 : 18. Nepomohly tajmy, ani střídání. Konečný stav 15 : 25 byl hrozivý, z palubovky jsme volejbalově řečeno „odešly“. Potíže, nepotíže, nastoupily jsme do čtvrtého setu v sestavě z prvního utkání a bylo jasné, že musíme volejbalově přidat. Ale taky bylo zřejmé, že bude moc záležet na tom, jak situaci uneseme v hlavách, tedy na psychice. Rozjeté soupeřky bylo třeba zarazit! Moc důležitý byl začátek setu - prohrávaly jsme vlastními chybami již 3 : 6, ale následně zaútočila J. Bláhová servisem a na síti ji úspěšnými bloky podpořily R. Jelínková s K. Sezemskou. Získaly jsme v tomto postavení pět bodů, šly do těsného vedení a jsem přesvědčená, že toto byl rozhodující moment. Zvedly jsme hlavy! Body pak přibývaly na obou stranách jen po jednom, po dvou, čekalo se na koncovku. V té jsme konečně „čtyřku“ (Fialová, č. 4) zablokovaly a set i utkání vítězně zakončily.

Závěr: Vyhrály jsme a z plného počtu bodů mám samozřejmě velkou radost. Nelze však nevidět, že jsme se v druhém utkání výrazně pohoršily na příhrávce (následně jsme si samozřejmě komplikovaly útočné akce), že jsme nenašly zbraň na jedinou (byť výbornou!) smečařku soupeřek. O výpadku ve třetím setu ani nemluvím. Některé chyby vyplynuly z nesehranosti, ale jsme na úplném začátku sezóny. Takže radost veliká, ale rozhodně máme co dělat! Sestava: R. Odvárková (N), R. Jelínková a M. Frohdeová – K. Bláhová (S), K. Sezemská a O. Pachovská (B), K. Bláhová – J. Bláhová (U), V. Svobodová (L).