Ženy "A": Lanškrounská jízda aneb plný bodový zisk

VO TJ LANŠKROUN - TJ SVITAVY 0:3, 2:3

V sobotu 10. listopadu jsme zajížděly na horkou půdu Lanškrouna. Nováček 2. ligy žen již v sezóně zdolal jednoznačného favorita na postup – tým Opavy. Nám dobře známý tým doplněný o mládežnické naděje jistě počítal, že body zůstanou doma. Poslední vzájemné utkání jsme sehrály na letošním přípravném turnaji žen ve Svitavách, ve kterém zvítězily holky z Lanškrouna 2:1.

Naše plány byly odvézt z Lanškrouna alespoň jedno vítězství, ačkoliv jsme věděly, že to bude těžký boj. Rivalita týmů se táhne od mládežnických kategorií napříč jednotlivými družstvy. Vzájemná utkání mají zvláštní náboj, jak se později ukázalo, tato sobota nebyla vyjímkou.

 
Sestava: Bláhová K., Jelínková R., Němečková, Pachovská H., Pachovská O., Odvárková, Sezemská K., Brůžičková, libero Bláhová J.

1. utkání

VO TJ LANŠKROUN - TJ SVITAVY 0:3 (-13, -20, -26)

Někdy je výhoda psát komentář s odstupem. Zejména, když máte pravdivé informace o výsledku, které se však liší od výsledku nahlášeného. To je pak možné se v komentářích soupeřek (ale také v novinách čerpajících data z oficiálních výsledků) dočíst o nezvládnutých vyrovnaných koncovkách. Dobře, uznávám, dva sety (z těch osmi odehraných) jsme vyhrály po boji, což znamená, že koncovka byla vyrovnaná, ale ty ostatní :-) třeba těch 13 :-) 

V základní sestavě tentokrát na smeči nastoupila Renata Jelínková s Hankou Pachovskou, na bloku (po dlouhé době) Katka Bláhová a Oli Pachovská, na účku trochu překvapivě (vzhledem ke specializaci) Katka Sezemská a na náhře (už bez překvapení) Pavlína Němečková. Publikum nám vytvořilo v podstatě domácí atmosféru, ačkoliv svitavských na počet bylo jistě méně než lanškrounských. Ale holt, svitavští rowdies jsou vyhlášení (i když Elvis jistě ze závažných důvodů tentokráte vynechal) a navíc.. buben je buben :-).

Do zápasu jsme vstoupily výborně, než se soupeřky rozkoukaly, kde jaká střelba lítá, bylo po setu. Nutno dodat, že nám vycházelo vše. Výborně jsme přijímaly a podávaly. Lanškroun měl nezvykle ne úplně přesný příjem, což usnadňovalo práci našim blokům. Z bezchybného příjmu se dalo krásně kombinovat a také se krásně kombinovalo. Souhra se dařila, početnému publiku se hra musela líbit. Ve druhé sadě jsme pokračovaly v soustředěné hře a domácí v podstatě k ničemu nepustily. Do třetího setu jsme vstoupily opět úspěšně, podařilo se nám odskočit (14:8), ale náskok jsme ve střední části setu ztratily poté, co se nepoložil útok a také se nevzalo pár technických míčů v obraně. I tak jsme uhlídaly vedení a za stavu 24:22 měly k dispozici dva mečboly. Takticky jsme posílily blok (Renata Odvárková na náhře vystřídala Pavlínu), ale nezadařilo se mečboly využít. Soupeřky se dotáhly a dokonce vedly 25:24. Jenomže nám na servis nastoupila OliOli, společně s výbornou obranou jsme získaly mečbol zpět a vítězství si nenechaly vzít.

 
První utkání jsme hrály od 11 hodin. Střídali jsme se s juniory, které čekalo druhé utkání po dohrání našeho prvního. Ve vyrovnaném třetím setu se nechali opavští junioři strhnout vývojem (nebo možná jenom nechtěli, aby se utkání protahovalo, když je čekala dlouhá cesta domů) a povzbuzovali nás. Nebylo tedy od věci fandění jim oplatit, ukrátit si tak čekání na druhý zápas. Domácích fanoušků bylo celkem dost, tedy fanoušků… spíše diváků. V Lanškrouně se asi v hledišti zápasy moc neprožívají. Junioři (nebýt nás) by druhé utkání sehráli v komorní atmosféře. Náš buben však neotálel a jal se využít další příležitosti předvést se společně s Blážinými hlasivkami … k nevoli místních. Po pár hláškách z obou stran bylo jasné, že druhé utkání žen bude mít vyhecovanou atmosféru a že bojovat se bude na všech frontách.

 
2. utkání

VO TJ LANŠKROUN - TJ SVITAVY 2:3 (17, -19, 20, -24, -10)

V mírně obměněné základní sestavě (na univerzálu s Renatou Odvárkovou) jsme neuhlídaly začátek zápasu, ačkoliv jsme předpokládaly, že si domácí hladkou prohru z prvního zápasu nebudou chtít zopakovat. Lanškroun výrazně přitvrdil na servisu, po změně na liberu zkvalitnil příjem, my naopak nedokázaly servírovat jako v prvním zápase. Důsledkem byl zhoršený příjem, menší možnost kombinace, přenesení útoku na hlavní kůl, nižší efektivnost, následně ztížená pozice naší obrany a lehké vítězství domácích v prvním setu. Další dva sety probíhaly jako na houpačce, vítězilo družstvo s lepším příjmem. Ve čtvrtém setu jsme ze zdravotních důvodů musely střídat. Na smeč místo Hany nastoupila Katka Sezemská. Lanškrounské hráčky si přednostně hlídaly v prvním zápase téměř bezchybně útočící Renatu Jelínkovou, která tak sama měla ztíženou pozici, ale blokařkám tak vytvářela prostor, kterého úspěšně využívaly. I při zhoršeném příjmu jsme tak byly nuceny hrát riskantně a kombinovat, protože Lanškroun při „čitelné“ hře výborně blokoval. Dramatická koncovka čtvrtého setu vyburcovala všechny přítomné diváky a fanoušky. Hráčky obou družstev se vyhecovaly a ve skvělé atmosféře hrály pohledný volejbal s neuvěřitelnými zákroky v poli. Nám se však podařilo získat přímé body ze servisu a tak nejnapínavější set zápasu vyhrát. V tie-breaku se nám povedlo získat rozhodující náskok (10:4) při podání Katky Bláhové. Opět jsme výborně blokovaly a lanškrounské hráčky jen těžko hledaly skulinky, kterými by protlačily balón na naši stranu. I přes zlepšenou hru domácích musím konstatovat, že jsme byly lepším týmem a že jsme vyhrály zaslouženě i druhý zápas.

 

A moc se těšíme na lanškrounské rowdies ve svitavské hale.

© 2007-13 Luboš Branda & volejbalový oddíl TJ Svitavy

powered by Drupal - template FlorAll