Komentáře k zápasům

Český pohár – starší žákyně – 3. kolo
Tachov 2. – 4. února 2007

TJ Svitavy – TJ Frenštát p/Radhoštěm 1 : 2 (23, -22, - 11)
První set byl vyrovnaný od začátku do konce, za stavu 23:23 zakončila set dvěma esy Míša Brůžičková. V následujících dvou setech jsme hrály moc špatně!!! Soupeřky naopak hrály s velkou chutí, „slabší“ volejbalové umění nahrazovaly zápalem, povzbuzovaly se, viditelně nám chtěly oplatit porážku z prvního kola ČP. Naše děvčata působila otráveným dojmem, hrála bez elánu, jako by ani vyhrát nechtěly. Jediná hráčka, která odehrála „svoje“, byla Míša Brůžičková.

TJ Svitavy – TJ OA Třebíč 0 : 2 (-13, -25)
Také Třebíč se na nás chystala i je jsme dosud v ČP porážely. Protože se nám v prvním utkání nedařilo, změnily jsme systém a hrály na dvě nahrávačky (Lucka Šimková a Verča Šabrňáková). Cílem bylo hru uklidnit a vnést na hřiště „pořádek“. Minulo se to ale účinkem, Třebíči stačilo, aby míč dostaly na naši polovinu, zbytek jsme si zařídily samy nevynucenými chybami. Žádná z hráček nedokázala ostatní strhnout a zcela rezignovaně jsme set odevzdaly 13:25. Začátek druhého setu jsme „zachytily“, dokonce jsme vedly 13:9, 22:18. Výrazně se o to zasloužily Verča Šabrňáková a Markéta Jelínková tvrdými servisy. Soupeřky se ale nevzdávaly a stav srovnaly na 22:22. Měly jsme ještě setbol za stavu 24:23, ale nevyužily jsme ho, nakonec se radovala děvčata z Třebíče – 27:25. Je neuvěřitelné, že jsme tento set dokázaly prohrát, protože se nám v něm podařilo dát celkem deset přímých bodů z podání!!! Opět to nebylo o volejbalovém „neumění“, ale o přístupu ke hře, nekolektivním výkonu. Připadala jsem si jako na tenise, každá hrála jen za sebe. O tom ale volejbal rozhodně není.
Moje představa o tom, že celkem bez problémů uhrajeme první nebo druhé místo, začala mít povážlivé trhliny. Dvě utkání, dvě porážky, to nikdo nečekal. Hlavou kroutili i trenéři ostatních družstev.

TJ Svitavy – TJ Jiskra Havlíčkův Brod 2 : 1 (23, -20, 11)
Vrátily jsme se ke hře na jednu nahrávačku, na „účku“ (univerzálka) nastoupila Lucka Křečková. A hned se změnila atmosféra na hřišti. Lucka je bojovnice, povzbuzuje, usměje se, dává družstvo dohromady. Dobře jsme přijímaly servis, a tak to poprvé neměla Lucka Šimková na nahrávce tak složité.Po vyrovnané hře se v koncovce prosadily na podání Klára Dobišová, na smeči Šárka Holasová a v útoku středem sítě Míša Brůžičková. Set jsme vyhrály nejtěsnějším rozdílem 25:23. V druhém setu jsme hrály nevyrovnaně, dokázaly jsme například vést o tři body a vzápětí o čtyři prohrávat. V koncovce jsme hrály zbytečně riskantně, možná přesněji nezodpovědně – dvě zkažená podání, nevynucené chyby v útoku a bylo to 20:25. Uznání si zaslouží pouze Lucka Křečková. V tie-breaku jsme posílily útok (Markéta Jelínková). Během chvilky jsme ale prohrávaly 4:10 a vypadalo to, že ztratíme další utkání. Na podání se však dostala Verča Šabrňáková a devíti!!! jistými, ale tvrdými útočnými servisy dokázala vývoj setu zvrátit v náš prospěch. Její servis soupeřky obtížně přijímaly, nemohly si dobře připravit útok a na naši stranu se vracely celkem lehké balóny. Z přesných nahrávek Lucky Šimkové pak bez chyb útočily Klára Dobišová a Markéta Jelínková. Vyhrály jsme 15:11, celé utkání pak 2:1.

TJ Svitavy – VSK Baník Sokolov 2 : 1 (21, - 26, 13)
Každý, kdo se díval, viděl, že mezi oběma družstvy je „volejbalový“ rozdíl minimálně jedné třídy – a to v náš prospěch. Jenže ani proti takovým družstvům to nebývá jednoduché. Viděla jsem, že Lucka Šimková (jediná nahrávačka) už začíná být unavená, byla pomalejší a často si pomáhala nahrávkou bagrem. Druhou nahrávačku jsme ale neměly, tak musela se sebou bojovat. Utkání jsme sice vyhrály, ale skoro nás – doslova a do písmene – upinkaly!!! Na vítězství mají zásluhu především Míša Brůžičková a Klára Dobišová. Obě jsou blokařky – nejvyšší hráčky – přesto to byly ony, které družstvo celý zápas zachraňovaly v obraně v poli. Bylo obdivuhodné, co dokázaly (za jiné hráčky!!!) v obraně posbírat.

TJ Svitavy - VSK Spartak Děčín 2 : 0 (12, 14)
Páté utkání v jediném dni, to už obvykle všechny tzv. melou z posledního. Abychom zůstaly ještě (více teoreticky) ve hře o postup do druhé osmičky, musely jsme samozřejmě vyhrát. Nevím, jak se to stalo, ale tentokrát se nám doslova vše dařilo. Soupeřky jsme porazily s velkou převahou, nenechaly jsme si vnutit jejich hru. Výsledky jednotlivých setů to dokládají.

TJ Svitavy – VK Tachov 2 : 0 (27, 13)
Nedělní začátek již v 8:30 byl krutý. Po pěti sobotních utkáních dostat děvčata do plného pohybu a soustředění tak brzy ráno, to je skoro nemožné. Vláčné pohyby, pomalé reakce,… Vedly jsme už 9:2, ale pak jsme na hřišti začaly usínat. A zase tomu pomohl „borec na konec“, tj. Lucka Křečková. Přinesla na hřiště bojovnost, elán, povzbuzování. Smečařky v koncovce nechybovaly a set jsme nejtěsnějším rozdíle 27:25 vyhrály. V druhém setu bylo na hřišti v podstatě jedno družstvo – my, vyhrály jsme 25:13.

TJ Svitavy – VSK Český Krumlov 0 : 2 (-19, - 15)
Poslední zápas byl poznamenaný tím, že už bylo jasné, že na postup nedosáhneme. I kdybychom vyhrály 2:0, horší skóre nás odsouvalo na třetí – nepostupové místo. Motivace se těžko hledala a tak jsme se většinu utkání bránily. Vítězství Českého Krumlova bylo zasloužené.

Hrály: nahrávačka Lucka Šimková; smečařky Šárka Holasová, Markéta Jelínková; blokařky Míša Brůžičková, Klára Dobišová; univerzálky Verča Šabrňáková a Lucka Křečková

Výsledky: 1. skupinu vyhrál TJ Nový Jičín