2. liga – ženy – 13.1.2007

TJ Svitavy – TJ Sokol Šlapanice
3 : 2 (22, -22, -21, 22, 9)
2 : 3 ( 20, -24, 28, -19,-15)

Druhou polovinu ligové soutěže jsme zahájily v sobotu na domácí palubovce. Soupeřkám ze Šlapanic jsme měly co vracet – v první části soutěže nás porazily dvakrát 0 : 3. Jednotlivé sety byly sice do stavu kolem dvaceti vždy vyrovnané, ale všechny koncovky jsme promarnily.

1. utkání:
Nastoupily jsme v sestavě: P. Němečková na nahrávce, H. Pachovská a K. Bláhová na smeči, K. Sezemská a O. Pachovská na bloku, R. Odvárková na místě univerzálky. Na liberu měla premiéru J. Dostálová.
Na začátku jsme byly zase zbytečně nervózní a soupeřky si vypracovaly postupně až pětibodový náskok (9:14). Neuvěřitelnou devítibodovou šňůrou, kdy výborně (útočně!) podávala Katka Bláhová, na smeči se dařilo míče tzv.“položit“ a obrana hrála na sto procent, se nám podařilo dostat se znovu do hry (18:14). Šlapanice se nevzdávaly a především tvrdým útokem ze středu sítě postupně stav srovnaly (21:21). V závěru setu jsme se dostaly do dobrého postavení se třemi útočnicemi na síti, využily jsme toho a čtyřmi body set ukončily (25:21).
Téměř celý druhý set jsme si udržovaly několikabodový náskok. Přesně jsme přijímaly servis na P. Němečkovou a ta pestrými nahrávkami pomáhala smečařkám rozbít obranu soupeřek na síti. Do stavu 18:14 nic nenasvědčovalo tomu, že bychom mohly mít v koncovce problémy. Několika našich nevynucených chyb v útoku však soupeřky dokonale využily a koncovka se zdramatizovala. Ještě jsme vedly 22:21, ale nedařilo se nám vůbec v útoku. Servírující Surkošová a Novohradská (č.6!) v útoku pak zařídily Šlapanicím vítězství. Třetí set jsme začaly dobře. V obraně v poli jsme hrály obětavě a na síti jsme si vydatně pomáhaly úspěšnými bloky. Vedly jsme již výrazným rozdílem 18:12. V tomto momentě na sebe vzala u soupeřek zodpovědnost opět zkušená Novohradská (č.6) a v podstatě sedmi esy - tvrdými útočnými servisy z výskoku - zařídila změnu. Soupeřky vedly 19:18. Koncovku se nám už nepodařilo zvrátit, naopak nevynucenými chybami v útoku jsme soupeřkám dopomohly k vedení 2:1 na sety.
Šlapanice nastoupily do čtvrtého setu uvolněně, hrály s chutí, bez nevynucených chyb.Velmi rychle získaly náskok, postupně vedly 7:2, 15:9, 19:14. Vypadalo, že je rozhodnuto, hrály jsme v tuto chvíli velmi špatně. Vzápětí však - jinak se to nedá ani říct – jsme doslova utekly hrobníkovi z lopaty. Máchnutím - snad kouzelného proutku - šlo všechno. Výborným umístěným servisem na slabší přijímající soupeřky jsme postupně rozložily šlapanický příjem a jejich blokařky se tak nedostaly k útoku ze středu sítě. My jsme naopak s každým míčem získávaly na jistotě, útočily jsme bez zábran a hlavně bez chyb, v obranných zákrocích jsme se překonávaly. Stav se srovnával a v koncovce, mohutně povzbuzované diváky a řevem bubnů (Luděk s Jirkou se snažili!!!), jsme strhly vítězství na svoji stranu. V tie-breaku nám naštěstí vydržela euforie z koncovky čtvrtého setu. Vyvarovaly jsme se chyb, hrály jsme pestře a velmi dobře takticky. Soupeřky se už nevzpamatovaly a tak jsme se, po více než dvou hodinách hry, radovaly z cenného vítězství.

Tento obtížný míč Renata Odvárková (druhá zleva) stihne doběhnout, následný útok nám přinesl důležitý bod

2. utkání
Nastoupily jsme v pozměněné sestavě, s O. Gabrlíkovou na bloku a K. Sezemskou na postu univerzálky. Možná proto, že jsme splnily cíl – vyhrát alespoň jedno utkání, jsme začaly s klidem, povzbuzovaly jsme se navzájem, bez zbytečné nervozity. První set byl velmi vyrovnaný, body přibývaly na obou stranách po jednom, po dvou. Teprve před koncovkou se nám podařilo bodově “odskočit“ na 22:17 a získanou výhodu jsme už nepustily. Druhý set, to byla velká bitva o každý míč. Velmi dlouhé výměny obě družstva vyčerpávaly – nás však rozhodně víc. Za stavu 19:16 se podařilo soupeřkám vyrovnat stav díky třem přímým bodům ze servisu – všechny tečovaly síť a prakticky se nedaly vybrat (tzv. volejbalová „prasata“). Po urputném boji v koncovce vyhrály set Šlapanice - nejtěsnějším rozdílem 26:24.
Ještě větší a napínavější bitvou však byl třetí set. Trval plných 32 minut a větší odolnost (hlavně psychickou!) v nekonečné koncovce jsme tentokrát projevily my. V kritických momentech hry podržely svoje družstvo v obraně i na síti obě Katky (Sezemská a Bláhová), přesnými servisy, umístěnými těsně k boční lajně, deptala soupeřky O. Gabrlíková. Konec setu - stav 30:28 v náš prospěch. (Říkala jsem si, že bych chtěla vědět, kolik toho Pavlína za takový zápas asi naběhá – asi bych se divila!!!) Boj pokračoval, ale v závěru čtvrtého setu, kdy jsme měly šanci dovést utkání k vítězství, nám doopravdy začaly ubývat fyzické síly. Projevilo se to především v obraně (nedostatečně jsme vykrývaly a Jandě na liberu začaly docházet síly), ale i v útoku, kde chyběla buď tvrdost, nebo přesné umístění. A bylo vyrovnáno – na sety 2:2.
Rozhodnutí opět padlo až v tie-breaku. Hrál se vlastně už desátý vyrovnaný! set, únava byla omluvitelná, ale obě družstva do něj dala volejbalově všechno. Po vyrovnaném začátku jsme získaly tři důležité body a vedly 12:9. Nedorozumění v obraně však znamenala ztrátu vedení – stav 13:14. znovu jsme vedly a měly mečbol 15:14. Závěr byl krutý, tři nevynucené chyby po sobě nám vítězství definitivně vzaly (15:17). Hrálo se dvě a půl hodiny!

Katka Sezemská (vpravo) obětavě vybírá míč v poli, ostatní musí založit další útočnou akci (zleva Pavlína Němečková, Katka Bláhová, Hana Pachovská, Renata Odvárková a Olga Pachovská

Hrály: Němečková P., Odvárková R., Pachovská O., Pachovská H., Bláhová K., Sezemská K., Gabrlíková O., Dostálová J., Říhová N.