20. kolo A1 přineslo reprízu Italského poháru

20. kolo přineslo řadu zajímavých výsledků, ale největším lákadlem byl bezpochyby zápas Cuneo- Macerata, tedy repríza týden starého pohárového utkání. Nikoli však na neutrální půdě, ale tentokrát na palubovce Cunea.

Cuneo - Macerata 3:2 (25:15, 37:39, 17:25, 25:19, 15:9)

Cuneo nastoupilo do zápasu bez své největší hvězdy Belgičana Wijsmanse, ale i tak zápas sliboval velké drama a stalo se. Po úvodním setu, který domácí tým lehce vyhrál, se hra vyrovnala a ačkoli měli domácí 10 setballů, set nakonec získala Macerata. To jí povzbudilo i do dalšího vývoje, kdy získala i 3. set. Cuneo se ale před domácím publikem nevzdávalo a dotáhlo zápas až do tie-breaku, kdy už hostím nedali šanci. Do zápasu zasáhli i oba čeští hráči - Martin Lébl (10b.) a Petr Pláteník (10b.). Nejlepším hráčem utkání byl vyhlášen univerzál domácích Vladimír Nikolov (18b.), který se skvěle doplňuje se svým nahravačem Gonzalezem (10b.) Na straně Maceraty byl nejvíce bodujícím hráčem také univerzál, a to Igor Omrčen (32b.).

Perugia - Piacenza 3:0 (26:24, 25:21, 25:20)

Mělo to být vyrovnané utkání sousedů v tabulce a to 4. Piacenzy a 5. Perugie, bohužel realita byla jiná. Piacenza přijela do Perugie jako mírný favorit, ale s velmi oslabeným týmem. Do základu nenastoupili smečaři Zlatanov a Marshall, dvě největší opory týmu. Zraněný je i třetí smečař Bravo a tak trenérovi Lorenzettimu nezbylo než improvizovat. A tak se např. blokař Bjelica ocitl na místě přijímajícího smečaře a smečař Dunnes hrál na středu. Perugie hned v úvodních výměnách dokázala oslabený tým hostí přehrát, ale vlastními chybami pustila soupeře do hry a rozhodovala až koncovka. Druhý set byl opakováním prvního, kdy domácí vedli už 15:9, ale opět přišly chyby a to zejména na příjmu, které umožnily Piacennze dotáhnout stav na 15:15. Naštěstí domácí tým v koncovce udržel chladnou hlavu, set vyhrál a nakonec i celé utkání, které ale na pohled vůbec nebylo hezké. To ale třem tisícovkám diváků příliš nevadilo. V dresu Piacenzy nejvíce zářil Michal Rak a to především na podání (2esa, 8b. celkem), kterým dělal přijímačům Perugie opravdu problémy. Hráčem utkání byl vyhlášen domácí blokař Renato Felizardo, který složil 5 nahrávek z pěti, k tomu přidal 5 bloků a 2 esa. Jan Štokr, který před zápasem převzal plaketu pro hráče měsíce ledna si připsal bodů 19.

Forlí - Martina Franca 2:3 (23:25, 26:24, 25:20, 19:25, 11:15)

V tomto zápase se střetly týmy z konce tabulky. Forlí, které je stále na sestupových pozicích, se mohlo v případě výhry posunout směrem k 13. místu a záchraně v lize. První set vyhrála těsně Martina Franca, ale v dalších dvou  Forlí vyhrálo a mělo nakročeno i k celkovému vítězství. Bohužel se ale ukázala nevyrovnanost hostujícího týmu a zápas dospěl do tie-breaku. Na výhře hostů se podílel 21 body Matěj Černič a na bloku zářil Luigi Mastrangelo s pěti bloky. Nejvíce bodujícím hráčem na straně Forlí byl Brazilec Tuba s dvaceti body.

Pineto - Montichiari 2:3 (24:26, 25:21, 25:23, 17:25, 10:15)

Smečař Robert Horstink a univerzál Mauro Gavotto (oba Montichiari) se stali protagonisty souboje Pineta a Montichiari. Domácí tým se snažil zaskočit hosty hned od začátku, ale na konci setu se projevila nezkušenost Pineta a set získalo Montichiari. Ale ani poté domácí neskládali zbraně a další dva sety vyhráli. Potřebovali vyhrát za každou cenu, aby si udželi alespoň 12. pozici v tabulce, která zajišťuje udržení v soutěži. Pineto je tým, který  hraje A1 prvním rokem a je to na jeho výsledcích znát, vedení neudrželo a tým Montichiari nakonec zápas pohodlně vyhrál a to především zásluhou výše zmiňovaných hráčů, kteří dohromady udělali 53 bodů. Na straně hostí jim mohl konkurovat jen univerzál Rivaldo s 24 body.

Trento - Modena 3:0 (25:17, 25:23, 25:22)

Jednoznačnou výhru a návrat do čela tabulky si v neděli na svůj účet připsal tým Trenta. Podle slov trenéra domácího týmu Bulhara Stoytcheva odehrálo Trento pěkný zápas, ale dodává, že byl ještě vzdálen jejich možnostem. Trento jako loňský vítěz rozhodně netrpí nízkým sebevědomím. Modena stále nemůže najít rytmus hry a to se projevuje na jejich výkonech.V neděli nastoupili bez blokaře Leeho a stále zraněného Murila. Univerzála Kooistru (4b.) musel v průběhu zápasu střídat veterán Andrea Sartoreti, ale ani on příliš nepomohl (6b.) Naopak Trento nastoupilo se všemi svými hvězdami a Vissotto (22b.), Kazijski(12b.) a Winiarski (15b.) se zasloužili o vítězství a o 3 body do klasifikace.

Vibo Valentia - Treviso 2:3 (25:27, 25:21, 25:23, 19:25, 10:15)

Treviso si jelo do Kalábrie pro 3 body, ale i Vibo Valentia potřebovalo každý bod do tabulky. Treviso nastoupilo bez univerzála Feie, kterého nahradil mladý Rus Antonov. A nejen on přispěl k celkovému vítězství. Treviso svého soupeře doslova ublokovalo. Celkově si jako tým připsali 23 bloků a na tomto vysokém čísle se podíleli hlavně oba blokaři Gustavo a Kohút, kteří shodně zablokovali soupeře 8krát! Údernou silou Trevisa byl tentokrát Samuele Papi (21b.) a Alberto Cisolla (16b.). Naopak na straně soupeře byli nejlépe bodujícími hráči smečaři Diaz (18b.) a Simeonov (17b.).

Padova - Verona 2:3 (25:16, 25:18, 21:25, 18:25, 14:16)

Již jistý sestupující, tým Padovy se v pondělní dohrávce utkal ve venetském derby s týmem Verony. A od prvních výměn ukazoval, že se silnějšího soupeře nebojí a ničil ho především servisem. V prvním setu dostali hosté z Verony hned 5 es. O které se zasloužil především belgický smečař Reymearkes (6 es celkem). Ale i náš Jiří Král, který zaznamenal 3 esa, 2 bloky a 4 body z útoku. Tato nátlaková hra vydržela domácím pouze první dva sety a trenér hostí byl nucen neustále střídat a míchat se sestavou. Během prvního setu byl střídán univerzál Verony Michal Lasko a spolu s ním i nahrávač Daniele Sottile. První jmenovaný se pak do hry ještě vrátil a nakonec získal i ocenění MVP za 26 dosažených bodů. Naopak na nahrávce zůstal po zbytek zápasu Frank Dehne, který dirigoval svůj tým k obratu a celkovému vítězství. Verona si tak ziskem dvou bodů upevnila 8. play-offové místo v tabulce, zatímco Padova si o záchraně v soutěži může nechat jen zdát.

Tabulka: 1. Trento 46b, 2. Cuneo 45b, 3. Macerata 42b, 4. Piacenza 39, 5. Perugia 38b, 6. Montichiari 35b, 7. Treviso 32b, 8. Verona 30b, 9. Martina Franca 22b, 10. Modena 22b, 11. Vibo Valentia 21b, 12. Pineto 20b, 13. Forlí 17b, 14. Padova 11b.

Sunny

Robert Urbánek, trenér žáků z Drásova, byl na utkání Cuneo - Macerata osobně přítomen (jen tak si tam zaletěl letadlem - to je pro mou ženu, že existují ještě větší blázni než já):

Perfektní atmosféra, 4200 diváků. První set pro Cuneo, druhý set, který trval 40 minut  37-39, pro Maceratu. Po projetém druhém setu jsem už tipoval, že to Cuneo projede úplně. A taky třetí set jim nevyšel. Ve čtvrtém myslím šli na první TT za stavu 2:8, ale ještě to otočili a šli do perfektního tiebreaku, který už udrželi. V tom se blýsknul i Petr Pláteník krásnými složenými míči a esem. Martin Lébl hrál výborně, je zněj cítit obrovský klid a převahu. Mám dokoknce jeho fotku jak skáče podání, ale je to z mobilu a úplně rozmazané. Každopádně největší zážitek je sledovat jak to skládá Omrcen. A taky fans. Fandilo se jak na hokeji. Když šli podávat borci z Maceraty, tak to byl pískot a bučení jak u nás na hokeji při faulu na domácího hráče. Nádherný zážitek.