David Konečný: Tak já to holt mlátím

V nové sezóně pokračujeme s rozhovory s našimi reprezentanty. Bombardér David "Konec" Konečný přestoupil v létě z DHL Ostrava do francouzského Tours.

www.volleyball.svitavy.cz: V týmu s tebou hraje tvůj jmenovec Petr Konečný, který je ve Francii již dlouhé roky. Znali jste se dříve? Pomáhal ti v komunikaci po tvém příchodu do klubu?

David Konečný: Je to pro mě obrovská výhoda, protože moje francouzština je stále ještě v plenkách. Nevím, proč se všude na světě nemůže mluvit jedním jazykem, bylo by to pro všechny  jednodušší. To bych ale pak nemohl na poště neochotné pracovnici do očí říct česky to, co si o ní myslím:-)  Petr mi hodně pomáhá, co se týče zařizování například internetu, případně mi vysvětlí, co, jak, kde, kdy, proč a kam. Ještě se jako francouzsky myslící člověk necítím.

V tvém příspěvku v článku Jak se daří našim reprezentantům jsi uvedl, že se ti v Tours nelíbí trenérovo řešení některých herních situací a jeho tréninkové metody. Mohl bys to víc rozvést? Náš web čtou většinou volejbalisti a tohle je určitě bude zajímat.

Tréninky mi nějak zvlášť nevyhovují, je to něco docela odlišného, než jsem doposud poznal. Trénink začínáme čtyřminutovým rozběháním, následuje pět!!!! minut strečinku a do dvojic. Kolikrát ani ten strečink není, je to spíš jen takový rozběhávání, takže si raději chodím do haly dřív a trošku se protáhnu ještě před začátkem tréninku, protože zdraví mám jen jedno;-)  Volejbalové tréninky bývají až na výjimky až odpoledne, což vítám, protože ranní skákání ... žádná sláva.

Tréninky jsou dvojího typu. První je takový lážo-plážo, žádné extra rychlé pohyby, co deset minut chvíli pauzička, prostě takový prázdninový tempo. Druhý typ bych popsal jako dostihy a maraton dohromady, všechno v obrovské intenzitě a v milionech pokusů, 58119 útoků a 19482 servisů během jednoho tréninku:-D Zřejmě trenér preferuje kvantitu před kvalitou. Ale jinak jako člověk je v klidu, sice si s ním moc nepokecám:-D, ale to snad časem přijde. Už si na to všechno zvykám.

Kolik je v Tours dalších cizinců a v jakém jazyce trenér vysvětluje, co od hráčů chce?

Máme tady čtyři cizince, my dva Koneční, Dán Knudsen (smečař) a druhej nahrávač Kanaďan Davidiuk. Trenér všechno, jak tréninky, tak přípravu na zápasy, vysvětluje francouzsky. Takovou tu základní osu pochopím, ale stejně, když se zeptám Kendyho (Petra Konečného, pozn. redakce), co to vlastně trenér říkal, řekne, ať to mlátím. Tak já to holt mlátím.

Možná ne všichni vědí, že pocházíš z blízkých Letovic. Mohl bys stručně popsat své volejbalové začátky a jak a kdy jsi přešel do Ostravy?

S volejbalem jsem začínal v Letovicích, kde jsme pod vedením trenéra Pavla Matouška postoupili až do národní ligy starších dorostenců. V 15-ti letech jsem šel na Sportovní gymnázium do Ostravy, kde jsem začínal ještě v tehdejších Vítkovicích jako kadet, pak junior v Danzasu a v 17-ti jsem šel leštit lavičku do áčka, protože přes Kubu Zvolánka se tehdy opravdu nedalo prosadit. Povedlo se mi to až v sezóně 2005/2006, kdy jsme uhráli titul.

S jakými míči se hraje francouzká liga PRO A? Je to velká změna oproti galám v naší lize? A které míče ti více vyhovují?

Ve Francii se hraje s míči Mikasa, ale zatím se starým modelem, ne s tím, se kterým se hrálo na olympijském turnaji v Pekingu. Mezi míči Mikasa a Gala neumím přesně popsat rozdíl (snad jen barvy:-), jelikož nepřihrávám ani nenahrávám, prostě do toho jen peru co to jde. Mikasy mi ale vyhovují více.

Jak se dopravujete na utkání venku (autobusem, letecky, TGV)? Jezdíte den předem nebo až v den utkání?

Doprava na zápasy je den před utkáním. Je to výhoda, že člověk nemusí po dlouhé cestě hned jít hrát. Navíc se hraje až v osm večer, takže odpočinku po dopoledním předzápasovém tréninku je dost. Co jsem slyšel, tak z Tours se moc nelétá, zatím jsme absolvovali výjezdy vlakem TGV a autobusem.

Díky za rozhovor. Ještě mě napadlo, zda by bylo možné, aby mohli fandové a naši svěřenci pod ten článek, ve kterým bude rozhovor s tebou, dávat do komentářů doplňující otázky na to, co je zajímá?

Jasně, ať se klidně ptají.

Elvis12: Zdarec Ty Divochu! To mám radost, že se přes všechny trable s řečí neztratíš a zůstaneš stejnej. Zeptám se: je publikum stejného složení jako v ČR nebo jsou od nás rozdíly? Už tam máš svůj fan klub? Měří Ti někdy Tvoje bomby jak ze servisu, tak na smeči? Přeju, ať to křápeš co to dá!

Publikum je tady vynikající, složení vesměs stejný jako u nás, staří, mladí, tlustí, hubení. Tady v Tours je fan club lidí, kteří se o ten "svůj" klub starají opravdu se vší péčí a láskou a během utkání dokáží vytvořit vynikající atmosféru. Na zápasy nám zatím přišlo 2000-2800 diváků, takže kulisa parádní. Je to jako v Česku na fotbale, zpěvy, skandování, prostě pecka. Radar na měření rychlosti tady nemáme, ale sám si dokážu změit, že balon letí i dvacet metrů:-), škoda, že se to někdy holt do toho čtverečku 9x9 nevejde. Určitě víš, o čem mluvím:-)

Tabulka PRO A

Tabulka francouzké PRO A ligy po šestém kole:

1.  Tours          16
2. Poitiers 16
3. Paris 14
4. Sete 13
5. Toulouse 11
6. Tourcoing 11
7. Saint-Quentin 11
8. AS Cannes 11
9. Beauvais 7
10. Ales 5
11. Montpellier 4
12. Rennes 4
13. Narbonne 3
14. Saint-Brieuc 0

Aktuální výsledky a tabulka jsou zde.

Dotazy od Elvis 12:

Zdarec Ty Divochu! To mám radost, že se přes všechny trable s řečí nestratíš a zůstaneš stejnej. Zeptám se: je publikum stejného složení jako v ČR nebo jsou od nás rozdíly ? Už tam máš svůj fan klub? Měřeří Ti někdy Tvoje bomby jak ze servisu, tak na smeči? Přeju ať to křápeš co to dá! Elvis 12

Odpověď Koncovi

Tak to netrefení dobře znám. Taky se mě to JEDNOU stalo, že jsem se netrefil do hřiště ...

Ale mám lepší zkušenost z loňska z Budocentra ve Vídni na zapase Hotvolley v Lize Mistrů. Byl jsem s Mázou a Zdenálem na ploše těsně za reklamními panely. Hřiště jsme měli v pohledu celé délky před sebou. Já byl nějaký nakřapaný a tak jsem nelenil a z bufetu V.I.P. zamnou jsem si vytáhl barovou stoličku na sednutí, abych se neunavoval.

Už v rozcvičování tam lítaly balóny mezi sponzory a mecenáše a já říkal, že ty lidi nedávají pozor a že tam někdo dostane do tlamy. K naprosté spokojenosti jsem si nechal nalít džus a zase si pohodlně sedl na barovku. Jak to mohlo dopadnou si dovedeš představit. Jeden z "vídeňáků" to dostal dost nalitý. Proti němu vyletěla hradba v čele s Ivanem Miljkovičem. Chtěl to omést, zavřel oči  a přidal bombu jako z děla! Nejdříve jsem si myslel, že to dostane vedle mě stojící Máza. Nestalo se. Dostal jsem to já do levé kozy - přímo na komoru! Šel jsem dolů! Podíval jsem se za sebe a na plazmové televizi nějaké TV společnosti Osterreich Austria to v několikanásobné opakovačce vysílaly. Hala se bavila!   ... ale džus jsem nerozlil !!!

© 2007-21 Volejbalový oddíl TJ Svitavy & Luboš Branda

powered by Drupal - template FlorAll