Překvapení v Přerově

O víkendu se v Přerově odehrálo 1. kolo Českého poháru žákyň (část Východ). Bojovaly zde dvě osmičlenné skupiny, do kterých se družstva probojovala dle výsledků z kvalifikace v Brně a v Bílovci. Naše Ještěrky postoupily jako poslední tým z Brna. Účast si tak zajistily ve 2. osmičce skupiny Východ. Do Přerova jsme odjížděli bez větších ambicí s vědomím, že nejvýraznější útočnici necháváme doma.

SESTAVA: Lucka Dědková, Niky Haraštová, Verča Hendrichová, Kačka Kociánová, Terez Motálková, Pája Polášková, Markét Šrůtková, Verča Vondrová.

Ještěrky ještě před úvodním hvizdem dostaly pokyn dodržovat při hře, co se učíme, bojovat o každý míč a zahrát si dobrý turnaj proti dobrým soupeřům. Cílem byl postup z kvalifikace, vše další navíc je už jen třešnička na dortu. Takto skromně a pokorně jsme vstupovali do bojů v nejvyšší celorepublikové soutěži žákyň.

První zápas nás čekal v tělocvičně ZŠ Svisle (jedno hřiště, dostatečný prostor kolem, vysoký strop) - pro nás ideál, děvčata se soustředila jen na soupeřky. Míče na rozcvičení nám půjčil Prostějov, který zde čekal na další zápas (nevím, co mě to napadlo jet bez míčů...). Uherské Hradiště se potýkalo s velkými problémy na příjmu. V turnaji zůstalo bez vítězství, myslím, oprávněně. Pro nás to byl dobrý soupeř na rozjezd. Vítězství 25:16, 25:9.
Sestava: náhra - Kociánová, účko - Dědková (Polášková), smeč - Motálková (Šrůtková), Haraštová, blok Hendrichová, Vondrová.

Následoval přesun do rušné haly. Nastupujeme na středu s Terkou místo Vondrovky, Markét začíná hned na smeči. Olomouc nás podcenila. Než se všichni rozkoukali, byl set náš. Oficiální výsledky říkají 16 bodů v prvním setu, to se mi nezdá, byla tam 9, ale ruku do ohně za to nedám. Ve druhém setu se vyšší protihráčky začaly trochu dostávat do hry. Trenér střídal (však měl k dispozici početnou lavičku), nic platné. Dramatická koncovka, kdy nejdřív v klidu vedeme 24:19, následně zuby nechty vyválčíme 25:23.

Dva zápasy, dvě výhry. Nádhera.

Ovšem nevíme, co nás čeká. Živá houština v podobě Frenštátu pod Radhoštěm s jednou výbornou útočnicí, která ale nemá moc nahráno. I tak nás v prvním setu přejedou 25:15. Nedaří se, nedaří. Kupíme chyby, od příjmu až po útok, od jednoduchých míčů po lehké. Holky se snaží, ale je vidět, že to není ono. Jestli je zastrašily ty rány při rozsmečování, nebo se zalekly výškové převahy. Těžko říct. Hrajeme úplně jinak než v minulém zápase. Ve druhém setu má soupeř navrch už od začátku, koncovku zdramatizuje protihráčka zkaženým "posledním" skákaným servisem za stavu 19:24. U nás jde servírovat Terka, výborným útočným servisem i obranou stahujeme na 24:24. Toť vše... Jak se později ukázalo, tento set nás mohl poslat do první osmy a zajistit tak účast i v dalších kolech ČP. Bohužel, chybělo málo.

Po pauze nás čeká Lanškroun. Zpočátku to vypadá, že se holky ještě neprobraly z prohry a že jedou ve špatné koleji i dál. Žádné povzbuzování, žádný úsměv, žádná vzájemná pomoc. Za stavu 20:5 prostřídává trenér Lanškrouna lavičku. Naše holky to asi zdravě naštvalo, nebo se přestaly bát. Dorovnáváme na 20:23, holky ze základu musí zpátky, vítězství 23:25 si pohlídají. Ovšem nás forma nepouští, držíme s Lanškrounem krok do stavu 13:13, kdy začneme dělat chyby na příjmu i v útoku. Soupeřkám míč ani nepůjčíme, pokud se nám podaří přehodit síť, pak je to zadarmo a jsme razantně trestáni. 14:24, zázraky se nedějí, prohráváme 16:25 a to už je skoro sedm večer, kdy měl začínat náš poslední zápas.

Ke hře se dostáváme po osmé hodině, Znojmo si na nás jasně věří (Znojmo si věří na každého). Hrají 1. ligu kadetek (stejně jako Olomouc). V minulém ročníku ČP byly zápasy se Znojmem vždy vyhecované a vyrovnané až do koncovky tiebreaku, ale to byly jiné týmy (na pár hráček). Dnes začínáme výborně. Opět nás drží servis. První set 25:17 vcelku s přehledem, hrajeme výborně, vrátila se chuť do hry. A to máme rezervu v podobě Verči Vondrové na střídačce. Hodí se nám to v koncovce druhého setu, kdy je stav sice pro nás, ale po ukázkovém bloku Verči Hendrichové posílám na servisu a do pole Verču Vondrovou. Dáváme eso, chytáme útok soupeře v poli a na síti se nám rozjel Šrůtek, který se v souboji s o hlavu vyššími protihráčkami dvakrát za sebou prosadil při těžkém míči (který by asi normálně hrál středový hráč, ale to by ho k němu někdo musel pustit..tentokrát odpuštěno).

Hurááá, žádný další set, už jen řízek a kaše a alou do hajan, s procházkou z haly na internát, rychlá sprcha a je 22,15. Ráno budíček v 6,15. Všechny Ještěrky byly nadšené volejbalem a nemohly nedočkavostí dospat :-)

Ráno na snídani první společně s Frýdkem Místkem. Rožínali jsme halu (půjčovali míče) a zvolna se rozjížděli na Moravskou Třebovou, kterou jsme ještě neporazili. Měníme taktiku, hrajeme na dvě nahrávačky, které jsou obě schopné útočit z výšky. V prvním setu hrajeme dobře, menší hráčky (jako jediné z celé osmičky) než my. Technické údery, ulívky. Dobře sbíráme. Pomáháme si opět servisem 25:20. Ve druhém setu začínáme špatně, zakazuji dvojblok, který nemá smysl, soupeřky jen ulívají a my to nejsme schopni vzít. Začínají se přidávat chyby na příjmu a dálšími údery se nedaří vše vylepšit. Beznaděj, zmar. Sedám si bokem, nemá smysl říkat nic navíc. Hráčky měly návod, co dělat, nedodržováním jsme ve stejné situaci jako na kvaldě. Prohráváme set. Vracíme se ke hře na jednu nahrávačku. Tiebreak je náš. 13:1 servisem tlačíme, míče zadarmo si sbíráme a útočíme. Třebová se trápí... 15:5. Super, vydřené body... nebo spíše ztracený set.

Stěhujeme se do tělocvičny, cestou potkáváme Frenštát, šťastný trenér hlásí, že porazili Frýdek 2:1. V tělocvičně počítáme, je jasné, že při zisku setu nás nemůže už nikdo předběhnout a získáme krásné 3. místo.
Ještěrky tím nechceme svazovat, ale motivace je důležitá, takže vyhlašuji odměnu v podobě poháru či jiné dobroty za vyhraný zápas s Frýdkem Místkem... To se najednou dějou věci :-) První set začínáme dobře, obě družstva už vypadají unaveně, ale máme větší chuť do hry a to převažuje 25:21. Druhý set je již zcela v naší režii 25:13. Po dohrání z nás spadl kámen, výborný, nečekaný výsledek. Děvčata mají samozřejmě stále co zlepšovat individuálně i týmově, ale je to znamení, že jdeme správným směrem.

Do haly se vracíme ověřit si tabulku, na 2. místo za Frenštátem ztrácíme jeden set. I tak jsme rádi, sedáme v luxusním předobědovém čase do aut, jedeme až na Maják, kde si děvčata vybírají slíbenou dobrotu (jestli vás to zajímá, tak 4x hranolky, palačinka, 2x pohár a jednou HONEY FANTASY vystihující naše pocity z výsledku pro kapitánku Hary).

Další kolo se hraje už za necelé tři týdny. O pořadatelství žádala Moravská Třebová, ale dle prvních informací od řídícího soutěže by se mělo jet do Hradce Králové. Nám se to moc nezdá, souběžně je tam pořádán ČP kadetek/juniorek a hrají tam prý všechny tři osmičky... Ještě uvidíme.