Sbírání zkušeností v Lanškrouně

Po turnajovém klání v Lupenici nás čekal další dvoudenní volejbalový maraton v nedalekém Lanškrouně. Vzhledem k blízkosti konání jsme zvolili variantu, že oba dny dojedeme. Z příchozích informací od vedoucího turnaje jsme už dopředu věděli, že nás čekají zápasy proti těžkým soupeřům. Kromě domácího Lanškrouna, Olympu Praha a jiných tradičních bašt mládežnického volejbalu se tohoto mezinárodního turnaje účastnila také výběrová družstva KCM z různých krajů v rámci přípravy na blížící se Olympiádu dětí a mládeže.

V základní skupině nás čekalo KCM Vysočina, Olymp Praha a Palas Levice. Začátek se slovenským týmem vyšel nad všechna očekávání - výhra 2:0. Následoval Olymp Praha, který nám v prvním setu štědře nadělil. Myslím, že jsme nedali ani 15 bodů. Ukázalo se to však jako dobrý strategický tah do dalšího boje :-), protože zlepšeným výkonem, který se (stejně jako v prvním zápase) opíral o kvalitní servis podpořený úspěšnými bloky a nadprůměrnou přihrávkou, jsme dokázali Olymp přehrát. Následující tiebreak měl vše, co volejbalový boj má mít. Do koncovky jsme měli převahu, stav 13:11 to dosvědčuje. Ale dva přímé body ze servisu a "posrání se" v útoku - bylo vymalováno 13:15.

Zápas s Olympem, jak se později ukázalo byl bitvou o 2. místo zaručující postup o boje o 1. - 8. místo. Ještě nám svitla naděje, když Levice porazila v prvním setu Olymp, ten ve druhém setu zvítězil a v tiebreaku tahal od začátku až do konce za delší konec. Nicméně si myslím, že výkonostně jsme do první osmičky ještě letos nepatřili.

V souboji s KCM Vysočina nám dělal velký problém příjem podání (minimálně 15 přímých bodů v zápase), pokud jsme se dostali do rozehry, hrál se pěkný volejbal. Holky z Vysočiny hrály (co jsem viděla) jako jedny z mála rychle středem, měly opravdu tvrdý servis, útok a kvalitní náhru. Nejlepší tým celého turnaje.

Systém turnaje nás (3. celek skupiny B) poslal do boje o postup do skupiny o 9. - 12. proti celku Dolního Újezda (4. tým skupiny D). Z mezinárodního turnaje se nám stal bratrovražedný boj nejen okresního rázu, ale přímo oddílového :-) Protože turnaje se ze svitavských děvčat dále zúčastnily Adélka Marvanová, Niky Marková a Iva Drejslarová. Hájily barvy právě Dolního Újezda, kterému na poslední chvíli onemocněly 3 hráčky a my se s jejich trenérkou domluvili na výpomoci.

Nebudu se moc rozepisovat, zápas utrápený, ale se šťastným koncem (2:1). Naprosto odešel servis (a bohužel se až na pár světlých vyjímek už nevrátil). Velké problémy s jednoduchými údery. Chudák Arnošt a právě se z Čeladné navrátivší Marcela, musely je oba bolet oči. Jak se říká, utrpěli jsme vítězství, ALE postoupili jsme do skupiny o 9. - 12. místo, což byl náš cíl.

Hodina pokročila a nás čekal jeden zápas finálové skupiny "C". Los vyšel tak, že jsme museli dvě kola stát. Rozloučili jsme se s Marcelou a Barčou, která nám výrazně pomohla v bojích v základní skupině a v postupu do bojů o 9. místo a ukázala, jak má hráčka povzbudit svoje družstvo nejen slovně, ale i výkonem v důležitých momentech utkání. Jistý příjem, naskočená plachta, hlavně však přehled nad sítí v obraně i v útoku naprosto srovnatelný s blokařkami nejlepších týmů turnaje. Děkujeme.

Nad prosluněným Lanškrounem se začaly zvolna stahovat mračna, vítr, který do té doby sem tam trápil hráčky a osvěžoval všechny ostatní nehrající účastníky, nabíral na intenzitě. Naštěstí počasí jen zahrozilo. Poslední zápas jsme odehráli s DDM Brno. (No nemusím zdůrazňovat, že na tomto zápase mi záleželo, obzvlášť když jsem letos s DDM sama nemohla (vy)hrát...). V prvním setu jsme jasně zvítězili (asi hlavně díky sérii servisů Katky), ve druhém jsme přistoupili na hru soupeře a bylo zle, naštěstí holky sebraly všechny zbytky sil a samy se (před hrozbou "ještě dalšího setu") dokopaly k výhře 2:0.

V neděli ráno vypadaly holky svěže. Luxusní doba odjezdu v 8,00 dovolila se vyspat do růžova :-) Čekaly nás dva zápasy v řadě. Na rozjezd Réma Rychnov nad Kněžnou. Hned při rozcvičování holky hlásily, že to jsou ale jiný než ty malý včera :-), že tam teď jsou nějaký z Červenýho Kostelce (doma jsem pak dostala vysvětlení, že se tyto hlášky vázaly na turnaj v Lupenici, kde Kostelec hrál výborný volejbal, ale nevím, Rychnov v Lanškrouně nocoval... v podstatě je to jedno). V celém zápase obě družstva zkazila tolik servisů, že jsem to už pak ani nepočítala. V prvním setu jsme lépe (to znamená "jen" 7 chyb) servírovali my, v dalších setech méně chyboval soupeř. Výsledek tomu odpovídal 1:2. Škoda, hratelný soupeř.

Následoval opět "okresní přebor" s Poličkou, pro kterou to byl poslední zápas v kategorii starších žákyň. V prvním setu nás jasně přehráli, jistější základní údery soupeře a opět bodové šňůry při příjmu. Ovšem druhý set, ten stál za to. Nechala jsem sedět poprvé v turnaji naši nejvýraznější útočnici a hle, naše kočky začaly kmitat, v poli na výbornou, v útoku bez zbytečných chyb, na podání se vrátila jistota, na síti začala úřadovat Sára, jak jsem ještě neviděla (v útoku i v obraně), hrálo se bez chyb, bojovaly, radovačka, povzbuzování, stav vyrovnaný. A tady přišla chyba začátečnice trenérky. Do rozjeté mašiny už příště nebudu zasahovat, i když by na střídačce seděla Havlíčková. Ve snaze posílit útok jsem za stavu 15:15 vystřídala ven do té doby slušně hrající Jitku za pauzírující Urbošku - tři chyby na příjmu, dva útoky v háji a tečeme 20:15. Točka se daří na 22:16, holky se snaží, ale už se prostě nic nedaří. Holt sbíráme zkušenosti všechny...