Volejbalový maraton v Přerově

Hned se začátkem školního roku jsme využili rozjezdového tempa na gymnáziu i jinde a dovolili jsme si z pátečního vyučování vytáhnout hráčky na přípravný turnaj do Přerova. Jak to bude komplikované jsme při květnovém přihlašování turnaje vůbec netušili. Na středních školách se totiž rozmáhají školní výlety v úvodu roku (sportovní a tak zvané adaptační pobyty pro prváky na středních školách), dále máme zranění a angínu...

Velká cena Přerova je mezinárodní turnaj. Na osmi kurtech se zde potkává 32 týmů juniorek a kadetek. Úroveň turnaje je opravdu výborná, extraligové celky zde ladí formu na nadcházející sezónu, která pro ligové soutěže (extraliga i 1. liga) začíná už 20. zaří. Věděli jsme předem, že to nebude jednoduché a že jedeme hlavně získat nové zkušenosti.

Naše sestava vykrystalizovala až ve čtvrtek večer do této konečné podoby: Markéta Šrůtková, Lucka Dědková, Verča Hendrichová, Kája Václavková, Verča Vondrová (kadetky), Anička Fiedlerová, Míša Bolcárová, Anička Loukotová (žákyně). Holek jelo osm. V turnaji jsme odehráli 11 utkání. V našem podání, kdy se na hřišti prostřídávalo osm hráček, se tak opravdu dá mluvit o volejbalovém maratonu.

Základní skupina byla odehrána v pátek (sety do 21 bodů). Na úvod extraligové juniorky Prostějova 0:2 (-11,-16), ovšem ve druhém setu ještě 14:14 a oba timeouty na straně soupeře vybrány (holt podcenění se nevyplácí...o tom jsme v průběhu turnaje přesvědčili více družstev). Druhý soupeř jsou extraligové juniorky VK Bratislava 0:2, ale v prvním setu velké drama,kdy soupeř postavil svoji lavičku, za stavu 19:19 raději prostřídává (úspěšně),ve druhém setu špatně začínáme, nejsme schopni přihrát, jasná záležitost ve prospěch soupeřek. O třetí místo a lepší výchozí pozici do semifinálové skupiny (zápočet vzájemného utkání) hrajeme s extraligovými kadetkami Olympu Praha. Bohužel tento zápas se nám vůbec nepovedl, i když soupeř byl "nejpřijatelnější" 0:2 (-9,-10). Celý den byl z naší strany hodně nervózní, velké množství zkažených servisů a "nedorozumění" vlivem nulové komunikace.

Sobotní porce šesti utkání v tělocvičnách poblíž sportovní haly (Želetavská, Trávník) se dvěma přesuny. Soupeřky již povětšinou nezdobí extraligová příslušnost (tedy týmová, individuální ano a některé protihráčky jsou i v kadetské reprezentaci). Postupně odehrajeme utkání s Hradcem Králové (v každém setu náskok šest bodů nestačí - 0:2), se Slovenkami z IMA Bratislava vítězíme o parník 2:0, Hnúšťa (boj od začátku do konce rozhoduje až tiebreak a kruhy v místní tělocvičně, kdy za stavu 13:13 zastavují naše dva volně letící míče) 1:2, na Trávníku pak hrajeme v poobědovém útlumu se suverénní Senicí 0:2 a překvapujeme Střešovice ve druhém setu (navíc už však není) 1:2. V posledním zápase s KP Brnem se holky hecnou, podají pěkný výkon, ale to na Brno nestačí. Končíme na 7. místě a hrajeme tak ve skupině o 29. - 32. místo.

Nedělní ráno patří "rozstřelům". Naším soupeřem je Česká Třebová. Čistě žákovské družstvo na nás v prvním setu nastoupí opravdu s chutí vyhrát, postupně však náskok ukrajujeme a za stavu 20:20 rozhoduje zlatý míč a námi tečovaný útok daleko za hřiště. Druhý set zajistí velký náskok šňůra servisů a v tiebreaku díky nim vedeme 7:0 a vítězíme. Hrajeme tedy o 29. místo. Zlín má více energie a možná i chuti vyhrát. Začínáme špatně, v průběhu utkání se hra zlepšuje, ale chybí jiskra a větší zápal. Suma sumárum 30. místo!

Turnaj byl výborně zorganizován, rozhodčí téměř bezchybní. Bylo to náročné pro hráčky i pro mě. Zkušenosti snad zúročíme už příští sobotu, kdy jedeme na první várku utkání 1. ligy kadetek do Jihlavy.

V turnaji nastoupily i další "naše" holky a to Míša Urbánková (KP Brno "A" 9. místo) a Kačka Kociánová (VK AGEL Prostějov "B" 13. místo), obě byly ve svých týmech oporami.