Z žumpy až těsně pod vrchol Mont Everestu

Aby byl obrázek čtenářům webu dodán v kompletní podobě, jako již tradičně doplňujeme komentáře k jednotlivým zápasům, dnes i včetně hodnocení jednotlivých svitavských borců, kteří měli zásluhu na tomto výrazném úspěchu.

Svitavy – Plzeň 2:1
Ani v nejhorším scénáři jsem nečekal tento začátek. První set a prohráváme ne o vagón, ale celý vlak, 9:19. Nejde vůbec nic. Udělali jsme všechno proto, aby kluky nervozita nepohltila. Marně. Jsme svázáni tíhou možného úspěchu a nic se nedaří. V útoku se prakticky neprosazujeme ani v druhé setu. Drží nás jediná herní činnost a to podání. S naší plachtou mají Plzeňáci dlouhodobě problém, který nedokázali vyřešit ani v tomto zápase. Takhle špatný volejbal jsme snad ještě nehráli, ale vítězství je o to cennější.

Svitavy – Brno 1:2
Soupeř, posílen o jednoho výborného smečaře, útočil především ze zóny IV po vysokých nahrávkách a z velké výšky. Nedaří se nám je na síti eliminovat a prohráváme těsně první a přitom dobře rozehraný set. Ve druhém se konečně probouzíme a vítězíme jednoznačně o parník.. Jak už to ale bývá, zkrácená hra je vlastně nové utkání. Džavoronok nás tlačí skákaným servisem a my tečeme 0:6. I přes velké úsilí se dostáváme nejblíže na 3 body. Víc prostě nejde. Nedokázali jsme ubránit klíčové hráče, tak jak se dařilo v předchozích zápasech.

Svitavy – Česká Lípa 2:1
První sobotní  zápas vybojovaný opět silou vůle. Už třetí zápas neblokujeme a pořád si nevěříme na útoku, čímž trpí Číža. Ve třetím setu tečeme 8:10, ale opět nás zachraňuje podání a otáčíme průběh celého zápasu. Z žumpy jsme tedy vylezli a začala cesta na volejbalový vrchol. Musím opět smeknout před svitavskými rowdies. Bubny zněly na plnej kotel a vítězství patřílo především jim.

Svitavy-Příbram 2:0
Jak je míč kulatý se přesvědčili naši věční rivalové z Příbrami. Soupeři jde o medaili a musí nás porazit, což je první set svazovalo (nebo spíše přemotivovalo) neuvěřitelným způsobem. My hrajeme konečně bez chyb a odvážně. Ve druhém setu smažeme dokonce 6 bodovou ztrátu. Chytá se konečně i Ondra na účku a mašina nejde zastavit. Excelentní utkání…

Svitavy – Ostrava 2:0
Hra Ostavanů se točí jen kolem dvou hráčů. Máza takticky dobře naordinoval obranu a i přes vyrovnanost v prvních polovinách setů konec zkušeně kontrolujeme. Klasická ukázka jaký vliv má na výkon sebevědomí. Je hotovo. Máme placku jelikož Příbram i Brno prohráli s Budějkama je jasné, že něco cinkne i pro nás.

Svitavy – Odolena Voda 2:0
Neděle v 10:20. Luxusní výkon na bloku, kdy jsme pohlídali ústředního hráče soupeře. Hrajeme konečně s klidnou hlavou a vypadá, že si kluci zápas užívají.

Svitavy – Budějovice 2:1
První set jak na houpačce a střídání ve vedení. My ještě srovnáváme na 20:20, ale to je vše. Před zápasem již rozhodnuto o celkovém druhém místě (Budějovice první), ale nám šlo o umístění v posledním turnaji (při porážce bychom končili na 4. místě). Ve druhém setu soupeř s jiným nahrávačem, ale nám se především konečně chytá Ondřej na účku. Takticky pokrýváme jejich diagonálního hráče (jak blokem, tak vykrytou ulívku) a překvapení je na světě. Rakouský voják slavně zvítězil.

Při pohledu na tabulku nás prohra s Brnem stála celkové vítězství, ale s rukou na srdce. Budějky zvítězily naprosto zaslouženě (pouze 2 porážky z 28 utkání), my 24 vítězství a 4 prohry. Takže kluci budějovický, GRATULUJEME.

A kdo se na úspěchu podílel ?

Adam Čížek (nahrávač) – ročník 1998
Na začátku sezóny jsem prohlásil: Když to zvládne Číža, tak bude medaile. A zvládl to. Navíc bude soupeře trápit ještě 2 roky. Inteligentní hráč, který přemýšlí a rychle vybírá ideální situace. Smrtelný svou plachtou na servisu.

Ondřej Klika (univerzál) – ročník 1997
Jak jednou již bylo napsáno, myslím Elvisem. Kdyby měl odtrénováno tolik co ostatní, bude neporazitelný. Zdravotní limitace na začátku i v průběhu sezóny ale překonal a stal se důležitým článkem v mozaice. Příští rok se mají soupeři na co těšit. Talent v něm dřímá veliký.

Alexander Jedlička (blokař) – ročník 1996
Somaticky nejdisponovanější hráč v týmu. Extrémně rychlé přesuny, pod nohama vagón. Dokázal uhlídat dvoumetrové blokaře na druhé straně sítě.

Alexandr Konečný (blokař) – ročník 1996
Velké zlepšení v obraně na síti a přihrávce. Soupeři jej od prvního turnaje hledali, ale jeho první míč byl lepší a lepší. Ačkoliv se tak netváří, utkání hodně emotivně prožíval:-)

Marek Šulc (smečař) – ročník 1998
Závidím Litomyšli takový talent. Hráč, co se dokáže jak v tréninku, tak v zápase okamžitě opravit. Naslouchá. Je si vědom svých nedostatků a poctivě pracuje na jejich odstranění. Totální cit pro balón při jakémkoliv odbití. Za dva roky to tam rozmlátí. Je mi líto, že už zřejmě bude hrát proti nám.

Mirek Odvárka (smečař – kapitán) – ročník 1996
Člověk na svém místě. Kdybych si měl z letošního ročníku vybrat šestku, jeho na prvním místě. Totální sebeobětování pro tým. Umí všechny herní činnosti. Jeho servis nám několikrát zachránil p...l. Chybějící centimetry umí nahradit tím nejdůležitějším. Srdcem.

David Kvapil (smečař / univerzál) – ročník 1997
„Doplatil“ na zlepšení Ondry. Sezónu začínal v základu. Ale tady pozor. Už teď 70 čísel po nohama a povaha divočáka. Všude jinde by hrál v základu. Jeho čas přijde za rok.

Jiří Johanides (nahrávač) – ročník 1996
Druhý nahrávač plnil bezchybně pozici specialisty na podání. Rozhodl několik setů a smekám klobouk, že to psychicky ustál

Adam Tomášek / Petr Leinweber – ročníky 1998 Kluci tzv. na rozkoukání na příští ročníky. Oba chodili i na podání a jejich plachtička… To je jed :-).

Máza (šéftrenér) – ročník: tak mladej a hezkej jako já

Technické umění našich borců je jeho práce. Ono se to pak zarábá s takovým materiálem

Evis (trenér) – ročnik: za krále klacka
Trenér, kamarád, recesista, lidový  vypravěč, umělec a výborný kouč. Někdy věci vidíme úplně obráceně, ale v tom je naše síla. Jiříku, mám tě rád.

Konec tlachání se. Jdeme dál. Další metou je mistrovství republiky. Jedno vím určitě. Vybudovali jsme si respekt. Svitavy jsou adept na medaili. Půjdeme jí tvrdě naproti, Melis

Poděkování

Ano, to poděkování je pro Tebe Meldo! Udělal jsi mně velkou radost a vážím si Tvých přesných postřehů k našim "bojovníkům" i k jednotlivým zápasům. A to jak jsi mne vybarvil má jen malinkaté doplnění: mám ještě nedostatky v urucké kultuře z doby Sumeru a Riemannovu hypotézu z Hilbertova seznamu mám těsně před demonstrací nutné pravdivosti ...