Nejdůležitější den světového volejbalu v roce 2009.

Přidány fotky!!! Hlavní město se pomalu probouzí do neděle a zaroveň s ní se blíží zápas, pro který jsme v Bělěhradě. Ráno přichází od jediného Pátka poděkování za včerejší blahopřání všem Jakubům, co jsem je v adresáři měl. Dává se po operaci do kupy, proto mu přeji brzký návrat na palubovku Belchatowa. Tož těmto mladým lidem se vše hojí velice rychle.
Odjíždíme k Beogradské Areně a s parkováním nemáme sebemenší problémy. Sám si nedovedu představit, jak to bude vypadat s parkplacem za pár hodin.
Za velice poklidné atmosféry, pomalu se plnící haly, očekávající finále s domací účastí je rozehrán zápas o 3.místo. První set je  naprosté režii Ruska a skončí tzv.o parník 25:13. Rozhodlo podaní a série es Volkova.
Ve druhém je hra mnohem vyrovnanější, ale Rusové přeci jen zahrávají mnohem více různých úderů do "zěme nikoho". Kuba začíná být bojovnější a navzájem se hecuje k 22:23. Poltavsky smečí z účka točí a přidává eso. První setbol kazí. Druhý je opraven rozhodčím na nový míč pro nerozhodnost praporkárů. A třetí si servisem Berezhko vychutnává Kubu. 26:24.
Třetí set vedou Rusové na začátku 5:2, ale přeci jen první technický tajm patří Kubě 7:8. Pak se hra a s ní i skóre drží vždy jen o bod do stavu 14:13. Dále startuje ruskou mašinu znovu Volkov a nevynucené chyby Kuby. Rusove jsou rozjetí jako vagon se šrotem z Krouné. Zápas končí setem 25:16.
Po kávě a fotografiích s hvězdami zápasu jdeme sledovat rozcvičení finalistů. Obě družstva po vzoru Rusů z předchozího zápasu hrají bago. Nejde se nezmínit o liberu Sergiovi. Ten začíná nohama žonglovat s balónem. Předvádí triky, kterými by Ronalda strčil do kapsy. Lidi se fakt baví. Konec své exhibice zakončuje vykopnutím míče do stropu haly a zpracováním nohama za zády. Aspoň vidíte, že fotbal může hrát každý...

Vedle mě si znovu sedá brazilská komentátorka Rosane. Ptá se na cestu do Budapešti, protože jede za zraněným závodníkem F1 Massou do nemocnice. Hala je plná! Ještě se zmíním, že je plná z poloviny ženami. Pěknými ženami (to si mohu dovolit napsat, protože moje manželka o volejbale nečte pozn.red.)!
Zápas o všechno startuje. Výhodu příjmu mají Srbové a první jejich bod málem roztrhl arénu! Za prvních 8 míču Sergio 2x nahrává prstama a to i na pipe. Praporkář obírá BRA o bod! 8:7 pro SRB. Mezi týmy to trochu jiskří. Oba kapitáni jsou zváni k hlavnímu rozhodčímu a napomínáni. Hra je vyhecována na absolutní hranu únosnosti. SRB vedou 16:15. Znova se plete čárovej, ale hlavní rozhodčí z Holandska opravuje pro BRA. Srbové vedou 20:18 a Bernardo Rezende sahá po time! Miljkovič dává eso na 22:19! Druhý tajm je na světě. Už se hraje jen přes Ivana. BRA vychází pipe a na druhé straně ne. Následuje time SRB a stav 22:23 a Giba kazí servis. Setbolem vytlouká blok z bodovky učko - kdo jiný než Miljkovič. 25:22 pro domací.
O přestávce halu baví tancem rtuťovitá holčička vyskakující z vejce, měří asi 50cm! Druhé dějství začínají BRA lépe, i když 2x zablokují do autu. 8:6 pro BRA. SRB tahají stále za kratší konec. Diváci při každém dotyku míče brazilců pískají tak, že až budu odjíždět neuslyším, zda mám nastartované auto. Nejvíce si to vyžírá Giba. Na obou stranách libera vybírají neskutečné míče a hra se odvíjí opravdu od jejich popory. 16:15 pro BRA. Poprvé zablokován Miljkovič 20:19! Střídání nahravače u brazilců se neosvědčilo a tak otec posílá do hry znovu svého syna. 22:21 time SRB. Rodrigo střídá a jde na servis. Úspěšný blok BRA. Time SRB. První setbol vytlučením bloků je odvrácen, ale druhý si BRA nenechá vzít. 25:23.
Na statistice druhého setu je napsáno, že je v hale 22.680 lidi!!! Třetí set začíná BRA úspěšným blokem a v zápětí technickým úderem do středu hřiště. Z extra vytaženého míče nad páskou nahravačem je 8:4 pro BRA. Nikola Grbič nejde k lavičce, ale pokouší se domluvit s hlavním na posledním, již zapsaného bodu. Znovu sporné rozhodnutí na lajne v neprospěch BRA. No jak se říká 20% navíc pro domácí. Brasilci jako by se ještě více zakousli a hrají jako draci. 11:6 time SRB. Na plochu se dostává Geric. 15:8 time a hned po něm nečisté eso plachtou. Další rozehra a je to dablem a dle elvisových pravidel by měl být konec setu(na přání vysvětlím pozn.red.). Velice složitě míče uhrávají obě družstva. Více ze hry mají BRA. 21:14 Miljkovič a Grbič odchazí ze hřiště. Jejich hra se přitom začíná chytat. SRB nic nevzdávají a vynucují za stavu 21:17 time soupere. Bojuje se ukrutně o každý míč. Po několikáté za reklamním banerem odsunují židli, protože čekám hráče až zde. Poslední dva míče dostavá Giba. 25:22.
Začátek setu zase v rukou BRA. Sergio běhá za každým míčem do autu a jak je jeho zvykem komediantskými kousky ukazuje chybu soupeře. Giba dává eso o pasku do debla a v zápětí přešlapuje na servisu. Technický tajm je za stavu 8:7 pro BRA. Znova poškození BRA - dali eso a rafička rozhodčího ukazuje k domácím. Giba je rozžhaven do běla přesto, jak je joho zvykem odstojí poctivě po hvizdu rozhodčího 8s před zahájením rozehry a jeho 3 nechytatelné servisy a vynutí time. 16:15 pro BRA a hraje se nejvíce přes Vissotta. Ten hraje z takové vejšky, že obrana je marná. BRA stále dorovnávají skóre. V tuto chvíli je to nejlepší volejbal jaký jsem kdy viděl! Miljkovič dostává od bloků do hlavy a rozhodčí ukazuje na stranu domácích! Veliké emoce na straně BRA. Všichni hráči běží až k rozhodčímu, Giba malem prosí u empire na kolenou, coach Rezende je podle výrazu ve tváři a pohybů těla vlastně po infarktu! Srbsko má míč, Giba stačí vzít v rychlosti tajm, ale najednou hl.rozhodci slézá ze svého minaretu a  jde se poradit až za delegáty. To jsem nikdy neviděl. Po dlouhé poradě se vrací a otáčí rozhodnutí pro BRA. Na plochu se sypou mince, propisky a zapalovače. Moc dobře nám s Tygrem není - máme na sobě žlutá trička a vedle nás se radují komentátoři brazílie! Srbové 2x dobře blokují a mají dva setboly! Ten druhý z bodovky Vissotto kazí dotykem míče o anténku! Je mu vyčítáno, proč si vybral v tak těžký okamžik úder po lajně. 23:25.
Je tu pátý set. S Tygrem si řveme do ucha informace o zápase a stejně se neslyšíme. Diváci stojí na nohách! Srbsko podává a první bod má BRA. Druhý blokem také. 3:3 a znovu poškození BRA. Miljkovic dává eso. Time BRA. 4:7 pro SRB. Strany se točí za stavu 5:8 po chybě na podání od Giby. Nevídané - 2x po sobě je bloknutý Miljkovič. 7:8 time SRB. Giba dostává ze středu od Stankovice na komoru a hned v zápětí pipem oplácí do hlavy Janičovi. Time SRB za stavu 11:10! Blok je posílen smečařem Carbonerou a Giba jde z hřiště. Špatný příjem Srbska za plachtícího podání Saatkampa letí na pásku a Grbič naznačuje blok a nechá ji spadnou k soupeři. Zde připravený střeďák Didnei přihrává prsty a Vissotto vytlouká blok za sebe do autu. Další podání a smeč Miljkoviče brazilci ubrání, ale nahrávka bagrem přes hlavu z diagonaly přes celé hřiště je nepřesná a končí zase na ruce na Miljkoviče. Brasilce se sice otáčejí na rozhodčího, protože smeč z první vypadala jako hrábnutí do sítě. Už neprotestují. Giba střídá zpět. Autor poslení smeče dobře a zkráceně servíruje. Pro mne nepochopilné jak daleko musí před sebe Endres dosáhnout,aby vybral míč a přitom přihráva za jedna. Míč jde z rukou Rezendeho za hlavu Vissottovi, ale on trefuje pouze dobře připravený blok. Pod nohy mu padá Sergio a vybírá a Giba má míč na rozhodnutí zápasu. Hraje něco mezi ránou a připom roládou do dlouhé a zároveň postavení libera Srbska Samardzice. Ten má míč má malinko nad hlavou a pravým ramenem. Na rozhodnutí je méně jak milisekunda. Úder je přeci jen rychlý a míč mu propadává mezi prsty za něj. Dramatická kocovka je Brazilcu. 15:12! Vítězové s kácí na zem, klekájí na kolena, děkují nahoru tomu, co s nimi ač nehrál, byl na palubovce. Smích a slzy z vítězství. Jejich radost je neskutečná a korunuje celosvětový vrchol roku 2009!
Pro věrné čtenáře Elvis a Tygr

 

Komentatorka brazilské TV Rosane a Elvis

 

Elvis a tank T-34

 

Muzeum zbraní

 

 

 

Tank

Elvis ta fotka s tím tankem se ti povedla

© 2007-13 Luboš Branda & volejbalový oddíl TJ Svitavy

powered by Drupal - template FlorAll