První kolo ČP - závěrečná zpráva

1. kolo ČP pro obě skupiny na Moravě pořádal Nový Jičín. Devítka hrála ve sportovní hale a jedné tělocvičně. Druhá osmička pak obsadila ZŠ Komenského, kde byly dvě menší tělocvičny bezprostědně vedle sebe. Pořadatel nám nalosoval v sobotu až druhé utkání, takže jsme měli pěkný odjezdový čas - sedm hodin.

Sestava: Míša Frantová, Kačka Kociánová (N), Katka Šebelová, Niky Haraštová, Verča Andrlíková (S), Míša Urbánková, Jíťa Zavřelová, Sára Benková (B), Niky Dvořáková, Lucka Dědková (U).

Na úvod nás čekala Břeclav. Po převlečení družstev do dresů bylo vcelku štěstí, že nehrajeme konktaktní sport. Černožlutá kombinace ovládla tělocvičnu. Našim Gazelkám nové dresy v oddílových barvách moc slušely celé dva dny (náhradní dresy mají sice ještě dvoje, ale asi bylo málo prostoru v báglech..., to víte, jelo se na noc :-)). Nervozita prvního utkání v ČP, kam se oba soupeři dostali až jako náhradníci (Břeclav jako první, my jako druzí), provázela všechny herní činnosti. Drama v koncovce prvního setu dopadlo ve prospěch Břeclavi 28:26. Jak se později ukázalo, tento set nás mohl v konečném účtování stát třetí místo... ale nestalo se a nepředbíhejme. Kromě nás a Uherského Hradiště totiž s Břeclaví set nikdo neztratil. Následně nás podržel servis, další dva sety naše a ohromná radost ze získaného vítězství. Svitavy - Břeclav 2:1.

Máme zápas volno a chystá se na nás Uherské Hradiště. Obě družstva dělají množství nevynucených chyb. Obě družstva mají výborně servírující hráčky typu "eso nebo chyba" - nic mezi tím. Nám se konečně chytí i blok, ale hlavně servis se daří a holky z Hradiště netuší, co to k nim lítá za projektily. Vcelku bez nervů přehráváme překvapivě i Uherské Hradiště. Svitavy - UH 2:0! Nádhera.

Opět čekáme na odehrání jednoho kola. Následuje souboj s Frenštátem pod Radhoštěm (3. náhradník dle výsledků v kvalifikaci), který hraje na dvě přední nahrávačky. Soupeřky mají velký problém s naším servisem a to od všech hráček. Jak můžete vidět v turnajové tabulce, naše holky vyhrály rozdílem třídy a soupeřkám nadělily největší kládu ze všech, ačkoliv jsme nehrály v základní sestavě a příležitost si zahrát dostaly všechny naše hráčky. Vydařené utkání po všech stránkách. Svitavy - Frenštát 2:0.

Holky získávají sebevědomí, neřeší los, neví, že pořadatel předpokládal jiné rozložení "osmiček" a musel počítat s přesuny družstev a složit tak ze druhé osmy dvě čtveřice, které hrají mezi sebou. V obou tělocvičnách se bojovalo, družstva byla relativně vyrovnaná, ale v jedné skupině hráli nasazení z kvalifikace na prvním až čtvrtém místě, my jsme hráli v té druhé jako sedmička mezi nasazenou pětkou až osmičkou. Tuto miniskupinu jsme tak zaslouženě vyhráli!!! Velké zadostiučinění a velká radost.

Přesun k nasazené jedničce - Novému Jičínu a dvojce - Dolnímu Újezdu. Na Nový Jičín jdeme hned bez pauzy. Soupeřky jsou pěkně rostlé, technicky i silově na velmi dobré úrovni. Dostáváme nařezáno! Soupeř vyhraje s rozdílem třídy po jízdě na půl plynu. Stačí mu servis. Když už se nám povede přijmout, nahrát a nedat míč zadarmo (ten je okamžitě tvrdě trestán) a otočit, následuje chyba na servisu. Děs běs, holky by nejradši utekly, neposlouchají rady, prostě se bojí o své prstíčky a je spousta argumentů, proč to nejde. Nepomůže ani střídání... Svitavy - Nový Jičín 0:2. Rychle zapomenout!

S čistou hlavou po dvoukolové pauze po sedmé hodině nás čeká okresní derby s Dolním Újezdem, který je oproti kvaldě oslaben o jednu (ze dvou) výrazných útočnic a polařek. Holky, dneska by to šlo... Pouštíme se do zápasu s chutí, skóre se vyrovnává na 20:20. Dámy a pánové, na servis přichází Veronika Andrlíková, která svým riskantním pojetím vytváří vrásky na čele Jany Rejmanové (trenérka DÚ). Čtyři esa, z toho jedno prase. Verča zajistila výhru v prvním setu. Točíme strany, vedeme 7:1 (na servisu řádí Míša Frantová - obecně nejstabilnější útočný servis v družstvu). Z naší strany však přichází konec utkání. Soupeřky stáhnou náskok, my se psychicky pokládáme a odcházíme i fyzicky. Soupeřkám stačí málo a vyhrávají druhý set. Třetí je formální záležitost. Svitavy - Dolní Újezd 1:2. Bohužel, protože... dneska by to bývalo šlo!

Přesun na hotel, večeře, pokyny k večerce, k budíčku, k zítřku... Na večerním sezením trenérů se stále neví, jak to bude příště, asi padají tři z první devítky, takže 2. kolo nejspíš bude s první osmičkou a druhou devítkou??? Obě skupiny údajně hrají v Brně.

Neděle ráno - v sedm snídaně, v 8,30 začátek dalšího derby s Lanškrounem, který dosud prohrál pouze s Novým Jičínem. Před týdnem vyrovnané utkání v KP. Soupeřky čekají co bude, úspěšné bloky nám pomáhají získávat respekt, který vzápětí likvidují naše nevynucené chyby. V prvním setu hrajeme relativně vyrovnanou partii, ačkoliv 7:15 prohráváme, srovnává Sára servisem, Lanškroun opět ujede, my dorovnáme zásluhou Hary na servisu a Urby na síti, ale to je vše. Druhý set je nejhorší v celém turnaji. Dostaneme sice pár přímých bodů ze servisu, ale naprosto nám selhávají základní údery, příjem nepřesný, když se náhodou povede, nenahrajeme si a bagrujeme do zámezí. V případě, že máme náhru, odevzdáváme i přes jasné pokyny trenérů do ruk soupeřek.

Má trpělivost je u konce. Vždyť takhle by nás porazily i mladší žákyně, copak tak se hraje na českém poháru? Takto se nehraje ani u rybníka!!! Většinou tajm probíhá opačně, já uklidňuji, udílím pokyny, Jirka spíše zvyšuje hlas, tentokrát tedy ne (ani nevím, jestli jsem ho pustila ke slovu! :-)). Set už byl ztracený, bylo ale potřeba zasáhnout před důležitým zápasem se Znojmem, kde se bude v případě našeho vítězství 2:0 rozhodovat o třetím místem mezi námi dvěma a Dolním Újezdem). Podpořit nás přijeli Dědkovi, ti asi koukali, co si Lucka musela vyslechnout.

Šance byla jistě uhrát něco i proti Lanškrounu, kdyby naše herní činnosti nebyly jak jízda na horské dráze. Na kdyby se nehraje, Lanškroun zaslouženě vyhrál a my si připsali: SY - LA 0:2.

Historie se opakuje! Poslední utkání - o případné třetí místo, které zaručuje důležité body v boji o setrvání v ČP - proti Znojmu - Přímětice, v kvaldě vyhraný první set, prohraný druhý, tiebreak 17:19. První kolo ČP - už v rozlosování jsme se doma usmívali, že těm máme co vracet! Obě družstva jdou do utkání s cílem vyhrát, naplno, bojovně, s fanděním - bubny slyším ještě teď společně s: re a re a repete, krá - sa kráááása, co bylo co bude hej, hej, Svi - ta - vy a fůrou dalších (i Znojemského ?bééékání? ve Svitavách proslaveného Lanškrounskými ženami).

Průběh prvního setu byl vyrovnaný, z naší strany více přímých bodů ze servisu, Znojmo těží z lépe připraveného útoku. Koncovka na nervy, bohužel ve prospěch bílých 25:23 (brána na stupně vítězů se zavírá). Ve druhém setu vyrovnaný začátek, v prostřední fázi smrtící série servisů Míši Urbánkové zajišťuje výrazný náskok pro klidnou koncovku, kterou drží jistým servisem Lucka Dědková (25:16). Tak znovu tiebreak. Taháme za kratší konec, Znojmo otáčí s osmičkou, ale my už máme sedm! Bodujeme bloky, Hary důležité body v útoku, Verča výborně v poli. Jdeme přes deset, vedeme ještě 13:11. Dva přímé body se servisu soupeře. Tajm, měníme postavení na příjmu, od sítě se vysouvá Urby, bere si míč do prstů, Míša krásně nahraje a Urby nekompromisně skládá na 14:14. Patnáctka po šíleném boji v poli na obou stranách je otáčena Znojmu po nešťastném míči na síti. Poslední rozehra končí tvrdým útokem do lajny, který nemáme. A je hotovo, Svitavy - Znojmo 1:2. Soupeř se raduje - má proč, kromě výhry si jistí 3. místo a nejlepší výchozí pozici pro lednový boj o setrvání v ČP do 3. kola (z šestice "pozůstalých" ve druhé osmičce se pravděpodobně pět bude po druhém kole v rámci sloučení české a moravské části ČP loučit).

Závěrem - oproti ostatním družstvům děláme velké množství chyb (servis, špatně zpracované míče "zadarmo", nepřesnost nahrávky). Pozitivem je blok a od kvalifikace zlepšená přihrávka. "Lekce příjmu plachtícího servisu" od kluků se vyplatily, tímto děkujeme Elvisovi, Pallouškovi, Nikouškovi a Koncovi. Až na občas stávkující Sáru si příjem obouruč vrchem Gazelky zařadily (snad již natrvalo) do svého repertoáru.
Holky byly výborná parta, střídačka vytrvale povzbuzovala, puchýře od bubnu jistě léčí Kačka s Dvořkou. Ale na radovačce po vítězných míčích je třeba ještě zapracovat.
Když jsme odjížděli, přála jsem si uhrát aspoň něco. Teď vím, že mimo náš dosah bylo jen jedno družstvo a že 3. místo nemuselo být jen snem.