Svitavské žákyně se probojovaly do elitní osmičky

Malý zázrak v podobě postupu mezi nejlepších osm družstev ČR v rámci českého poháru se podařil o uplynulém víkendu v Novém Jičíně... a vezeme i žlutou kartu!

Sedm náročných utkání absolvovaly

opory týmu - Markéta Šrůtková (K), Terka Motálková, Verča Hendrichová, Kačka Kociánová, Verča Vondrová, dále nedílné součásti týmu Anička Fiedlerová, Míša Bolcárová, Anička Loukotová, Eva Šimková, Pája Polášková, Kristy Kratochvílová,

z lavičky se sádrou na noze neúnavně fandila Kája Václavková a zpoza lajny se nervovali Švihelovi, Roman Kocián a Libor Loukota.

Před turnajem samotným bylo jasné, že probojovat se mezi nejlepší čtyřku na Moravě, která postoupí do 1. osmičky pro finálové boje po sloučení Čech a Moravy, bude těžký úkol vzhledem k tomu, jak jsou týmy vyrovnané. V prvním kole jsme však vykročili dobře, když jsme obsadili 3. místo. Postupová matematika tak zněla jasně, ve druhém turnaji nás může přeskočit maximálně jedno družstvo a to o menší počet míst, než jsme ho předstihli my v 1. kole, protože při shodě umístění by rozhodovalo lepší pořadí v kole druhém.

Konkrétně za námi skončil 4. Bílovec, 5. Nový Jičín a 6. Vysočina (7. a další v pořadí už měli situaci hodně stíženou nízkým počtem bodů).

Průběh turnaje:

TJ Svitavy - KCTM Vysočina 0:2 (-20,-21): V hlavě je přepnuto na nižší rychlostní stupeň, přeřadit na správnou výkonnost se nepodaří po celou dobu utkání. Stále jsme o něco pozadu a nemůžeme se dostat do vedení. Začátek jsme si opravdu představovali jinak, první zápasy nám však obecně moc nejdou. Hlavně se rychle zmátořit, bohužel je na řadě zápas s Prostějovem, který se nám ještě nepodařilo porazit.

TJ Svitavy - VK Prostějov 2:0 (18,11): Holky však chtějí odčinit prohru, na soupeřky vlítnou a daří se vše. Zejména ve druhém setu hrajeme naprosto bez chyby a přidává se i tolik potřebné štěstíčko, takže se protihráčky nemají na čem chytit. Ohromná radost z nečekaných bodíků, v součtu dvou utkání však jedeme podle plánu :-)

TJ Svitavy - SŠK Bílovec 2:0 (25,20): V rychlém sledu už třetí utkání, s Bílovcem máme oproti Prostějovu naopak kladnou bilanci, i když to je pokaždé nervák a na tři sety. I tentokrát to nebylo jinak. Do utkání jsme sice vstoupily úspěšně, ale Bílovec si postupně vypracoval náskok až do koncovky. Za stavu 24:19 se už někomu mohlo zdát, že je hotovo. Nám se však podařilo složit útok a na servis šla Verča Vondrová, která ustála i dva timeouty a podávala jak o život. Soupeř ještě otočil náš setball, ale rozjeté Ještěrky to pouze přibrzdilo a takřka ztracený set získaly. Ovšem vstup do druhého setu je zase o nervy, musím vzít timeout už za stavu 0:4, naštěstí zabírá a otáčíme skóre. Soupeřky se i nadále nechtějí vzdát. Koncovka je však naše. Druhého favorita porážíme se ziskem tří bodů. Následuje pauza na jídlo.

TJ Svitavy - TJ Spartak Vrchlabí 0:2 (-14,-23): Nepříjemný soupeř s výbornými útočnicemi. Máme v živé paměti zápas z kvalifikace v Bílovci, kde dostáváme naloženo v prvním setu, ale zápas otáčíme a srdíčkem v tiebreaku získáváme. Naloženo v prvním setu dostáváme i tentokrát. Nepřihrajeme a hlavně nesložíme útok. Naše smeče jsou v porovnání se soupeřkami spíše lobánky, jejichž zpracování nečiní nikomu problém. Soustředěnost z předchozích utkání je pryč. Ve druhém setu je situace podobná, nicméně bodujeme servisem, držíme vyrovnaný stav. V koncovce jsem na infarkt, když zaúřaduje rozhodčí. Kačka servisem trefuje pásku, míč padá na zem za síť, kde nikdo není, rozhodčí však píská ve prospěch soupeře a ukazuje chybu v postavení při přebíhání Terky a Verči u sítě. Ano, chyba nastala a tato chyba se děla celý zápas, jak se rozhodčí vyjádřil po utkání, o chybě věděl, ale tentokrát už to bylo opravdu o dost... tak to se ve mně krev vaří ještě teď. Rozhodčí celý zápas vidí chybu a neodpíská ji??? Nechá si to až na stav 23:23? Oddech už bohužel nemám, dostáváme eso a jdeme zdravit...

TJ Svitavy - TJ Nový Jičín 1:2 (-13,23,-15): Rozčarování z koncovky předchozího zápasu musíme rychle zapomenout, domácí se na nás chystají. Potřebují se před nás dostat, aby na náš úkor postoupili do lepší osmy. První set jsme se nestačili ani rozkoukat, opět si myslíme, že hrajeme proti někomu slabému a že si můžeme dovolit nedodržovat postavení, nesoustředit se maximálně při příjmu, nedocházet na blok, jít do útoku na půl plynu, že stačí tam jen být... a že si asi všichni sednou na zadek. Do druhého setu poprvé v letošní sezóně nuceně ustupuji z obvyklé sestavy. Posunu Kačku na blok, kde tak máme dvě zdi, přes které by se výborně útočící hráčky Jičína neměly tak lehce prosazovat. Na náhře potřebuju také změnit rytmus, takže nastupuje Anička Loukotová, na smeči by se mi hodila Kristy, ale pro bolest zad je mimo hru, takže zkouším Šrůtka, kterému by měl servis soupeřek sedět. Vondrovka s Terkou zůstávají na svém a jdeme na ně. Hned první bomba Kačky nese ovoce, mnohem více zablokujeme a soupeřky znejistí. Už také dělají chyby, nejen na útoku, ale i na servisu. Anička výborně rozděluje náhry a holkám se daří. Je to sice upracované, ale důležité je, že se nám povede set vyhrát. Tiebreak nechytáme od začátku, strany se točí 3:8, ale nám se daří otáčet a vždy přidáme nějaký ten bodík. Dokonce saháme i po vítězství, kdy tam Loukič za stavu 13:13 vysolí takovou bombu na servise, že všichni koukají (a to ani neví, že je ročník 2001). Bohužel (ne)zkušenosti se projeví a následuje chyba. Zisk setu proti Jičínu se mi po průběhu prvního setu však zdá zlatý!!!

Tabulka je zase zamotaná, bez mučení přiznávám, že hlavně našimi výsledky... jsme tu za Jánošíky a to nás čekají Znojmo (vítěz 1. kola) a Olomouc (druhý postupující ze spodní osmičky).

TJ Svitavy - VK Znojmo Přímětice 2:0 (22,23): Znojmo už zase prohrálo s Bílovcem, který útočí hlavně středem. Zkusíme změnit rozdělení náher, když vydám pokyn k pestré hře. Na blok opět stavím Hendri s Kačkou, smečovat s Vondrovkou jde Míša, která má nelehkou pozici. Soupeřky po ní jdou servisem. Tlak však až na pár vyjímek ustojí a v klíčových momentech se zachová jako zkušený harcovník, kdy si přihraje, následně složí útok a jde na podání, kde dá eso. Zápas byl však výborný od všech hráček, které se snažily a nevypustily žádný míč. Touha porazit Znojmo byla opravdu velká. Získáváme tři body a dosahujeme tak třetího vítězství.

TJ Svitavy - SK UP Olomouc 1:2 (-27,22,-8): V prvním setu máme navrch až do koncovky, kde nás soupeř dotáhne, bohužel nás přehrává. Nervy pracují, holky ví, že máme postup ve svých rukách, když vyhrajeme, nezajímají nás už výsledky ostatních a postoupíme. Šrůtek dokonce získává žlutou kartu (Pepo, víš to vůbec, že jsou karty i ve volejbale?) Koncovka ve druhém setu je opět napínavá, zvlášť když se do hry zapojí sporné výroky rozhodčího na obou stranách. Tiebreak je vyrovnaný do výměny stran. Za stavu 8:10 se zadrhneme a nejsme schopni přihrát servis. V tento okamžik už fandí proti nám týmy Bílovce, Prostějova i Znojma, které přeruší své rozcvičování, aby mohly pomoci Olomouci.

Holky odchází poraženy a v očích se zračí otazníky, jsme tam nebo jsme to zkazily? A trenéři neví. Velké počítání, ale bez výsledku, chybí dvě utkání, která budou rozhodovat. Už je jasný, že Jičín nás nemůže předběhnout, ale objevil se překvapivý rival z Vysočiny (13 bodů, my pouhých 11). Vše musí dopadnout tak, aby mezi námi byl co nejmenší rozdíl v pořadí. Bílovec své utkání proti Vrchlabí zvládne, takže Vysočinu přeskočí. Ještě byla možnost, že bychom my mohli předběhnout Znojmo, ale to zvítězilo v prvním setu nad Prostějovem, takže se dostalo před nás (shodně body, ale více výher). Důležité tak bylo, aby Prostějov s 12 body utkání se Znojmem vyhrál 2:1 a měl tak 14 bodů, které by mu zaručovaly lepší umístění než Vysočině.

Vše klaplo a výsledek už víte. Děkujeme všem, co nám drželi pěsti. Do první osmičky postupujeme s Bílovcem, Prostějovem a Znojmem, kteří nám po tomto kole mají co vracet. Žádný lehký soupeř nás nečeká!!! Ale my se i přesto těšíme na 1. finálové kolo, které se bude hrát 7. - 9. února nejspíš v Bílovci.